BEZPIECZNIE w sieci PODCZAS ZDALNEGO NAUCZANIA

Utworzono dnia 07.04.2020

BEZPIECZNIE  w sieci PODCZAS ZDALNEGO NAUCZANIA

Wszyscy spędzamy obecnie dużo czasu przed komputerem, tabletem, telefonem. Dlatego szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na  aktywność  dzieci i młodzieży w sieci. W związku ze zdalnym nauczaniem ważne jest  przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w Internecie.

Prosimy Rodziców/Opiekunów o:

*    Zwrócenie szczególnej uwagi dziecku na bezpieczne korzystanie z internetu.

Przydatne informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa w sieci znajdują się

*    Nadzorowanie działań dziecka w sieci i rozmawianiu z nim o podejmowanych przez nie aktywnościach.

*    Zwrócenie uwagi, na to, że  spędzonego czasu przy komputerze nie należy niepotrzebnie przedłużać. Przerwy, nawet krótkie są obowiązkowe!

Najnowsze badania dowodzą, że aby zadbać o wzrok należy robić przerwy co 20  minut  i koniecznie popatrzeć wówczas przez chwilę (może to być choć minuta, dwie) w dall, najlepiej przez okno, gdy nie mamy innej możliwości.

*    Zadbanie o to, aby mimo trudnej sytuacji  dzieci miały zróżnicowany plan dnia (poruszały się, rozmawiały z rodziną, jadły  dala od komputera, komórki itp., porozmawiały  telefonicznie z kolegami).

*    Zwrócenie uwagi, zachowanie czujności, czy dziecko nie jest narażone w Internecie na treści niebezpieczne dla rozwoju psychicznego i moralnego, na niebezpieczne kontakty i inne zagrożenia. Współczesne systemy operacyjne mają charakter wielozadaniowy, a urządzenia przeznaczon w domu ucznia do realizacji zdalnej edukacji mogą zawierać połączenia prowadzące do szkodliwych stron.

Warto zastosować opcje kontroli rodzicielskiej w systemach (na komputerach, smartfonach, tabletach itp.) oraz z dodatkowego oprogramowania. Pamiętajmy o ich aktualizowaniu. Wskazane jest również bezpośrednie monitorowanie działań dzieci w Internecie (szczególnie  u młodszych dzieci).

Uczniu:

*    Wykorzystanie sprzętu komputerowego, tabletu lub telefonu nie powinno odbywać się obecnie w celach rozrywkowych..

*    Zachowaj ostrożność m. in. w logowaniu.

*    Zwracaj uwagę czy adresy stron są wpisane poprawnie. Przed kliknięciem w link najedź na niego  i sprawdź czy jest poprawnie skonstruowany, czy nie zawiera np. zamiast ukośnika cyfry 1 lub dziwnego dla tego adresu rozszerzenia. Sprawdź, czy strona opiera się o szyfrowany protokół HTTPS. Skorzystaj z testów bezpieczeństwa witryny on-line.

Polecamy materiały i linki, z których mogą skorzystać zarówno uczniowie jak i rodzice: