Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 3 w Malborku

Imprezy i wydarzenia

Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

        W czwartek  21 czerwca  odbyły się apele podsumowujące rok szkolny 2017/18. Podczas uroczystości wręczono dyplomy dla uczniów którzy osiągnęli wysokie wyniki w konkursach szkolnych, międzyszkolnych,  powiatowych i wojewódzkich. Wyróżnione zostały również osoby, które w szczególny sposób wykazały się empatią, bezinteresownością i chęcią pomocy. Na koniec wszyscy uczniowie dostali słodką niespodziankę w postaci lodów.

          22 czerwca  uczniowie, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy obsługi i rodzice zebrali się na uroczystym apelu kończącym rok szkolny 2017/2018. Pani dyrektor podziękowała wszystkim  za trud włożony w naukę oraz życzyła udanych i bezpiecznych wakacji. Na apelu nie zabrakło również podziękowań dla nauczycieli, rodziców oraz przyjaciół szkoły.  Uczniowie autorskimi okrzykami pożegnali miniony rok szkolny, po czym wraz ze swoimi wychowawcami udali się na ostatnie przedwakacyjne spotkanie gdzie zostały im wręczone świadectwa

 

Udanych wakacji i do zobaczenia we wrześniu!

 

 

M. Kapczyńska, K. Dziki


"Krajobraz kujawski"


20.06.2018 r. uczniowie klas 5A i 4C zwiedzali wystawę obrazów „Krajobraz kujawski” Krzysztofa Walczewskiego w Malborskie Centrum Kultury i Edukacji
w Galerii Novej w Szpitalu Jerozolimskim. Obrazy przedstawiają przyrodę
w czterech porach roku malowane głównie akwarelą.
Realistyczne obrazy przykuwały wzrok zwiedzających uczniów.

 

 


„Z wizytą w Zamku”

       Dnia 19.06.2018 r. uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę do Zamku Krzyżackiego
w Malborku. Czekał tam na nich pan przewodnik, który w ciekawy sposób przedstawił im historię zamku oraz pokazał i opowiedział o strojach średniowiecznych rycerzy. Wycieczka była ciekawą lekcją historii.

A.K


Uczniowie na Festiwalu Kolorów

09.06.2018 odbył się szalony “festiwal kolorów”.
Impreza odbywała się przy ul. Toruńskiej.
Uczestnicy mieli do wyboru 16 paczek koloru.
Do godziny 17.00 trwało wielkie odliczanie.
Gdy wybiła siedemnasta, wszyscy podrzucili kolory do góry i ...
Festiwal trwał do godz. 20, każdy do domu wrócił kolorowy, a co najważniejsze miał szeroki uśmiech na twarzy.

 

 

 

notatka foto: J.Szymkowska, H.Kulin


„Uczę się bezpieczeństwa”

      W dniu 14 czerwca 2018 roku w Sali Teatralnej Wydziału Filologii Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się uroczysta gala finałowa wręczenia nagród Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt. „Uczę się bezpieczeństwa”. Finalistami zostali uczniowie klasy I C Maciej Kłopotek – Główczewski i Agata Murawska oraz klasy I B Kornelia Zieniewicz. Funkcjonariusze malborskiej policji realizowali przez cały rok szkolny cykl spotkań dotyczących bezpieczeństwa dzieci w domu, szkole, podczas ferii oraz wakacji. Jest to kontynuacja działań profilaktycznych pn. „Uczę się bezpieczeństwa” dedykowanych najmłodszym uczniom szkół. Celem tego typu działań profilaktycznych jest edukacja dzieci o zagrożeniach jakie czyhają na nie w życiu codziennym. 

 

 

 

Magdalena  Łabiak


„Integracja na Kaszubach”

         Jak co roku, każdy uczeń nie może doczekać się wycieczki. Klasy 5 B i C wybrały się wspólnie na dwudniową wycieczkę                       „Integracja na Kaszubach”  we Wielu.Każdy uczestnik mógł znaleźć  coś dla siebie, bo atrakcji było wiele: park linowy,  laserowy paintball, bubble soccer, ognisko z zabawami integracyjnymi , nocne zabawy w chowanego w lesie.

Wszyscy wrócili zadowoleni, z planami na następną wspólną wycieczkę.

 

 

 


„Roweriada-Malbork 2018”

               09.06.2018 uczniowie spędzali aktywnie, biorąc udział w corocznej imprezie organizowanej przez PTTK „Roweriada-Malbork 2018”. Zawody składały się z trzech etapów: terenowy rajd po Parku Północnym, jazda sprawnościowa polegająca na bezbłędnym pokonaniu toru przeszkód oraz na najwolniejszym przyjeździe odcinka drogi. Uczniowie świetnie sobie poradzili ze wszystkimi konkurencyjnymi.

 

 

 


Zakopane 4-8.06.2018r.

 

Pierwszy dzień zwiedzania - Dolina Strążyska

Drugi dzień - Dolina Chochołowska i Wielka Krokiew

Trzeci dzień - Gubałówka

Dziękujemy wszystkim za zorganizowanie wycieczki

 

 

Ucz. J.Szymkowska, H.Kulin


"Przyjaźń niejedno ma imię"

        Dnia 25.05.2018 w SOSW odbył się Powiatowy Przegląd Teatralny, w którym udział wzięli mali aktorzy z klasy 2a i 3b.  Uczniowie zaprezentowali przedstawienie pt. "Przyjaciel na każdy dzień", w którym ukazali siłę przyjaźni, która jest niezbędna w codziennym życiu. Za swoją ciężką pracę aktorzy uzyskali nagrodę!

Gratulujemy!!!

 

 


Wizyta nauczycieli z Kokoszkowy

     Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej z Kokoszkowy uczestniczyli w obserwacji lekcji z elementami oceniania kształtującego. Lekcje były prowadzone przez:

Magdalenę Brzezicka - Major "Zaułek słówek - liczebnik"

 Anetę Grabowską "Obliczanie procentów w pamięci"

Justynę Zaborowską "Zaułek słówek - liczebnik".

Po lekcjach mieliśmy okazję podzielić się doświadczeniem pracy z ocenianiem kształtującym.

 Liczymy na dalszą współpracę i sukcesy z OK.

 

 

M.Brzezicka-Major


Odwiedziny "Reksa"

             Wczoraj  22.05.2018 r  do naszej "Trójki" zawitał gość specjalny - czworonożny Cezar wraz ze swoją właścicielką, wspaniałą, pełną empatii i pozytywnej energii - Panią Krystyną Panek :-)   . Pani Krystyna jest prezesem  Malborskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt REKS,    a spotkanie odbyło się w ramach wcześniejszej zbiórki karmy i funduszy na rzecz Stowarzyszenia. Podczas spotkania dowiedzieliśmy, się jak wygląda praca wolontariuszy w schronisku i jak można zostać wolontariuszem.

Dzieci usłyszały też jak opiekować się pupilami, jak wygląda karmienie małych "kotków sierotek", jaką krzywdę może zrobić pieskom łańcuchowa obroża, czy koty mogą pić mleko a psy jeść kości. To było spotkanie pełne ciekawych informacji i z dużą dawka motywacji do pomocy zwierzakom. Uczniowie podarowali Cezarowi masę przekąsek. Cezar dzielnie zniósł głaskanie i buziaki dzieciaków.

Dziękujemy za odwiedziny i pozdrawiamy :-)

 

 

 

 

M.Awin-Wiśniewska


Zajęcia z Policjantem w klasach pierwszych

          W dniu 23.05.2018 r. uczniów klas pierwszych odwiedził pan Policjant, przeprowadzając zajęcia na temat bezpieczeństwa w czasie nadchodzących wakacji. Poruszone zostały tematy właściwego zachowania się podczas pobytu nad morzem, bezpiecznego poruszania się po drogach rowerem, zapinania pasów w trakcie jazdy samochodem, jak również bezpieczeństwa dzieci w domu podczas nieobecności rodziców. Zajęcia były ciekawe, a uczniowie chętnie i aktywnie brali w nich udział.

 

 

 

 

A.K


Święta Majowe


        W naszej szkole zostało zorganizowane spotkanie z okazji Świąt Majowych. Uczniowie klasy 1c,3d i 3a przygotowali przedstawienie, które miało na celu przypomnieć obchody świąt narodowych.

Uczniowie zaprezentowali w formie przedstawienia znaczenie 1 maja, 2 maja oraz 3 maja. Na scenie wystąpił również Król Stanisław August Poniatowski wraz z Posłami, aby ustanowić i  zatwierdzić Konstytucję 3 Maja. Mali aktorzy przypomnieli o szanowaniu symboli narodowych oraz został uroczyście odśpiewany Hymn Narodowy.

 

 

 

 

M.Łabiak;K.Hyrycz;M.Godlewska

 


Mistrz tabliczki mnożenia

            Dnia 17.05.2018 w Szkole Podstawowej nr 3 po raz kolejny odbył się Międzyszkolny konkurs matematyczny dla klas czwartych i piątych pt. „Mistrz tabliczki mnożenia” . W konkursie zmagali się uczniowie z SP nr 3, SP nr 5, SP nr 6, SP nr 8 i SP nr 9. Najwięcej punktów jako drużyna szkolna zdobyli uczniowie SP nr 8. Finalistami konkursu zostali:

 

Wśród klas 4:

I miejsce - Gabriela Gilewska – uczennica SP nr 3

II miejsce – Maja Kędroń – uczennica SP nr 5

 

Wśród klas 5:

I miejsce – Julia Kądziołka – uczennica SP nr 8

II miejsce – Magdalena Krzemianowska – uczennica SP nr 9

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

 

 

                                                                                                                                             M. Kapczyńska, A.Grabowska

 


V Akademicki Festiwal Nauki

             16.05.2018r. uczniowie klasy 5A przybyli na Akademicki Festiwal Nauki w WSG - Wydziału Zarządzania i Inżynierii w Malborku.

Brali udział w sferach tematycznych: loteriada, robotyka przyszłości, łamigłówki i zagadki,
FIT JUMP - trampolina, wybijanie monety, szalony naukowiec i w smacznej niespodziance.

Moc atrakcji, niespodzianek, gadżetów, zadowoleni uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły.

 

 

 

 

A.Zaczyńska-Szweda ; M.Godlewski


TEATR ILUZJI      

            Dziś naszą szkołę odwiedził Teatr Iluzji Aleksandra Tkacza który przedstawił spektakl „Tajemnice iluzji” który był przygotowany z myślą o dzieciach i młodzieży.

Forma spektaklu była bardzo atrakcyjna, dopasowana do poziomu percepcji uczniów, pobudzała również aktywność intelektualną uczestników. .

Wspaniale bawili się wszyscy którzy mogli tego dnia oglądać wspaniałe iluzje w wykonaniu Aleksandra Tkacza.

 

 

 


"Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa...

wtedy proste - dziękujemy -

zawiera wszystko, co chcemy wyrazić"

 

 

 


"Udało się"

          Po napisaniu listu z wielkanocnymi życzeniami dla Królowej Elżbiety II, uczniowie z kółka języka angielskiego dla klas piątych w tym miesiącu otrzymali odpowiedź. Prosto z Zamku Windsor napłynęły podziękowania za miłą wiadomość oraz ręcznie wykonane kartki okolicznościowe. Wszyscy byli zaskoczeni, ale również bardzo podekscytowani i szczęśliwi z otrzymanego listu :)

 

 

K.Siwko


Przedszkolaki z wizytą w Starostwie

          We wtorek 8 maja dzieci z Oddziału Przedszkolnego odwiedziły Urząd Starostwa Powiatowego w naszym mieście. Celem wizyty było zapoznanie z pracą urzędu, zwiedzanie budynku. Dzieci zostały  przywitani przez panią Sekretarz Powiatu Malborskiego Bogusławę Luterek (która oprowadziła i opowiedziała dzieciom wiele ciekawych informacji o funkcjonowaniu i pracy starostwa) oraz pana Bogdana Kułakowskiego – Przewodniczącego Rady Powiatu. Dzieci dowiedziały się, gdzie można zarejestrować samochód, odebrać prawo jazdy, co trzeba zrobić aby uzyskać paszport a także czym zajmuje się Skarbnik Powiatu Malborskiego oraz wydział Środowiska i Rolnictwa. Na koniec wizyty w Starostwie dzieci zasiadły na krzesłach radnych w sali obrad i przeprowadziły małe głosowanie na temat „czy słodycze szkodzą zdrowiu”.

        Na pamiątkę wizyty dzieci  otrzymały od Starostwa drobne upominki. Czas wizyty w Starostwie osłodził słodki poczęstunek przygotowany przez Starostwo.

 

 

 

E.Dłużniewska


„Galaretkowy zawrót głowy”

          Przed weekendem majowym (dokładnie 27.04.2018) odbył się w naszej szkole „ galaretkowy zawrót głowy ”. Były sprzedawane galaretki w kolorze biało – czerwonym nawiązującym do naszych barw narodowych. Uczniowie tego dnia przyszli do szkoły ubrani właśnie w kolory symbolizujące nasze barwy narodowe a dziewczyny z samorządu uczniowskiego wszystkim chętnym malowały na dłoniach i twarzy serca i flagi w kolorze biało – czerwonym. Zebrane pieniążki w wysokości 558 złotych przeznaczone zostaną na zakup piłek Eduball.

 

 

 

E. Dłużniewska


3 maja

          3 maja Poczet Sztandarowy naszej szkoły wziął udział w uroczystej Mszy Świętej w Intencji Ojczyzny, która została odprawiona przez Dziekana Dekanatu Malbork ks. dr Arkadiusza Śnigera w Kościele p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Malborku. Msza miała uroczysty charakter. Uczestniczyła w niej kompania honorowa 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, udział wzięły poczty sztandarowe służb mundurowych, organizacji i innych szkół. Oprawę muzyczną zapewniła malborska Lutnia pod dyrekcją Bożeny Belcarz. Sejm Czteroletni 227 lat temu uchwalił Konstytucję 3 maja - pierwszy taki dokument w Europie i drugi na świecie po konstytucji amerykańskiej.

 

 

D.Kuczewska


 Próby sprawności fizycznej klasy 4 sportowej

               Dnia 27.04.2018 r. odbyły się próby sprawności fizycznej dla kandydatów do klasy czwartej sportowej. Test miał na celu sprawdzić cztery cechy motoryczne: szybkość, zwinność, skoczność i  siłę. Dzieci wykonały wszystkie zadania bezbłędnie, z uśmiechem na twarzach, a na trybunach dopingowali im rodzice. Gratulujemy wszystkim kandydatom!

 

AK


Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

                   Dnia 26.04.2018 klasa 2a uczestniczyła w Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, który zorganizowany został przez SOSW w Malborku. Na scenie zaprezentowali się wychowankowie malborskich stowarzyszeń i placówek opiekuńczo-wychowawczych, na straganach czekały domowej roboty wypieki oraz rękodzieło wychowanków. Dzieci z klasy 2a żywiołowo reagowały na występy swoich rówieśników.

 

K.Tomasik


Nauka programowania w klasach I-III

                  W naszej szkole odbyły się lekcje programowania w klasach I- III, za pomocą robota edukacyjnego -  PHOTON EDU.                               Robot został zakupiony po to, by zarówno starsi jak i młodsi uczniowie mogli rozwijać swoją kreatywność, zdolność logicznego myślenia oraz poznawać podstawy programowania. Interaktywny robot edukacyjny poprzez aplikację oraz doświadczenia i eksperymenty wprowadza uczniów w świat nowych technologii, jest świetnym narzędziem dydaktycznym i doskonale urozmaica codzienne zajęcia w szkole.
Uczniowie z zaangażowaniem brali udział w lekcji prowadzonej przez Pana Łukasza, chętnie programowały drogę robota do określonego celu, wymyślały polecenia, a nawet mogły określić nastrój i dźwięki wydawane przez Photona.
          Była to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia taka lekcja.

 

A.Kalinowska


 

    Uroczysty apel z okazji Święta

22. Bazy Lotnictwa Taktycznego

           W dniu dzisiejszym (23.04.18) uczniowie klas 6 brali udział w uroczystym apelu z okazji Święta 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Podczas uroczystości przyznano odznaczenia, awanse i wyróżnienia dla żołnierzy i pracowników cywilnych z 22. BLT.

 

 

 

 


Drużyna Zet już tu jest! ECO uczy dzieci jak dbać o czyste powietrze.

       Dnia 18.04.2018 r. uczniowie klas pierwszych i zerówki mieli okazję obejrzeć spektakl
 pt. „Drużyna Zet” w reżyserii Andrzeja Czernika, znanego aktora, reżysera i dyrektora Teatru EKO Studio z Opola. Tematem przedstawienia był aktualny problem smogu i tzw. niskiej emisji, która powstaje w wyniku ogrzewania domów przestarzałymi piecami.
        „Drużyna Zet” to spektakl, który ma za zadanie zaszczepić w dzieciach wrażliwość na wpływ każdego z nas na jakość powietrza. 
Dzięki ciekawej fabule i postaciom dzieci dowiedziały się czym jest smog oraz jak z nim walczyć. Spektakl ubarwiły również piosenki, które każdemu małemu widzowi „wpadły” w ucho.

 

 

A.Kalinowska


Dzień Autyzmu

                 W piątek 20.04.2018 r. wszyscy w  szkole obchodziliśmy Dzień Autyzmu.

 Tego dnia większość uczniów i nauczycieli na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem – przyszło do szkoły z niebieskim elementem garderoby.

Malowaliśmy błękitne latawce i „buźki” na naszym ciele.

Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego czytali dzieciom fragmenty książki "Kosmita" która w niesamowity sposób pokazuje świat oczami dziecka z autyzmem.

W klasach uczniowie oglądali krótkie filmiki , które przybliżyły dzieciom temat autyzmu. Prowadzono interesujące dyskusje w klasach .

Cały ten dzień uświadomił nam , że rozumiemy, akceptujemy i jednoczymy się z osobami z autyzmem.

 

 

 

Zespół zadaniowy "Życzliwość i empatia"


ODZWIEDZINY W KOSMOSIE

               

      Naszą szkołę w dniach 19.04-20.04.18 odwiedziło mobilne planetarium z Centrum Nauki Kopernik ze swoim PLANETOBUSEM!!

W jasny dzień można było zobaczyć  niebo pełne gwiazd, uczniowie poznali najciekawsze konstelacje i inne obiekty astronomiczne.

                Zostały przedstawione najbardziej znane układy gwiazd - Wielkiego i Małego Wozu które były "na wyciągnięcie ręki". Natomiast planety układu słonecznego można było dostrzec gołym okiem. No dobrze - nie wszystkie ale 5 na pewno.

                Dzieci nie tylko oglądały ale również uczyły się, poznały bardzo ważne informacje np. takie jak odróżnić gwiazdy od planet na niebie, dla czego niebo zawsze wygląda tak samo, dla czego gwiazdy świecą, jaki kolor mają gwiazdy, ile jest gwiazd na niebie, jakie temperatury panują w kosmosie oraz wiele innych informacji przedstawionych we wspaniały sposób nie tylko wizualny .

A wieczorem można było przyjść i na świeżym powietrzu poobserwować niebo przez teleskop.

Była to niezapomniana i pełna atrakcji podróż w kosmos.

 

 

M.Godlewski


"Jedzenie i napoje" w języku włoskim
 

Kolejne zajęcia z Marią, pomogły nam przyswoić słówka z obszaru

"Lubię jeść, lubię pić".
 

Super. Dużo przydatnych zwrotów poznaliśmy.

Powtórzyliśmy: cyfry, dni tygodnia, miesiące.

Świetnie wyszło!

 

 

 

A.Zaczyńska-Szweda


Wiosenny piknik klas pierwszych

        Słoneczna, wiosenna pogoda zachęca do przebywania na świeżym powietrzu. W czwartek, 12 kwietnia 2018r. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w „Wiosennym pikniku w Zielonej Klasie”. W związku  ze zbliżającym się Dniem Ziemi,  postanowili zadbać o czystość najbliższego środowiska. Wyposażeni w rękawice, worki oraz mały sprzęt ogrodniczy, sprzątali i pielęgnowali szkolne rabaty. Po pracy przyszedł czas na posiłek. Wszystkim smakowały upieczone w ognisku kiełbaski. Wspólna zabawa sprawiła, że czas pikniku szybko minął, lecz na pewno dostarczył dzieciom wielu wrażeń.

 

 

 

A. Konopko, M.Łabiak


Dzień czekolady

           Piątek 13-tego nie był nam straszny, my się niczego nie boimy, świętujemy Dzień Czekolady. Jak każdy wie czekolada jest dobra na wszystko, oczywiście też należy z nią nie przesadzać. Było czekoladowo, po prostu słodko. Można było kupić ciasta i ciasteczka oczywiście czekoladowe, napić się ciepłej czekolady. Czekolada była wszędzie, można było sobie zrobić czekoladowy rysunek. Te wszystkie atrakcje przygotowane były przez Samorząd Uczniowski oraz Panie ze świetlicy. Całkowity dochód, 610 złotych, został przekazany na kupno brakującej karmy dla piesków ze Schroniska Reks w Malborku.

 

 

 

A.Nowalińska-Krukowicz


TEATR "KURTYNA" Z KRAKOWA W SP3

 

                       W związku z obchodzonym 07 kwietnia Światowym Dniem Zdrowia zaprosiliśmy do naszej szkoły Teatr "Kurtyna" z Krakowa.           

W piątek 06 kwietnia uczniowie klas trzecich i czwartych obejrzeli spektakl pod tytułem "Jestem przyjacielem człowieka".

Wystawiane przedstawienie było lekcją o kształtowaniu postaw wyrażających szacunek dla ludzi. Widowisko opowiadało o pożytkach płynących z dobrego zachowania.

Aktorzy w spektaklu zwrócili uwagę na podstawowe zasady dbałości o zdrowie, aktywność fizyczną i prawidłowe odżywianie się.

 

 

 

 

J.W.


5 C w Escape Room    

         Dnia 06.04.2018 r. klasa 5 C wybrała się na zabawę integracyjną do Escape Room w Tczewie. Grupy 6-osobowe musiały w ciągu 60 minut wyjść z pokojów pt. „Baza szpiega”, „Komnata króla Artura” oraz „ Noc w Las Vegas”. Aby uciec należało odnaleźć podpowiedzi i rozwiązać różne zagadki. Każdej z grup udało się wydostać z pokoju. Uśmiechy na twarzach Dzieci mówią same za siebie.

 

 

A.Nowalińska-Krukowicz

 


Marzec w oddziale przedszkolnym

                W oddziale przedszkolnym w miesiącu marcu doskonaliliśmy nasze umiejętności gry w szachy. Obchodziliśmy również Dzień Kobiet – były kwiaty i życzenia. Spotkaliśmy się z p. Ewą Kasprzyk w Muzeum Zamkowym, która przybliżyła nam legendę o Juracie. Przeprowadziliśmy doświadczenia, które pozwoliły nam ocenić prawdziwość bursztynu. Wraz z uczniami z klas I – III przenieśliśmy się w przeszłości, gdzie poznaliśmy początki powstania naszego miasta.  Rozmawialiśmy również o tym, że każdy z nas jest inny i mamy różne charaktery. Przywitaliśmy wiosnę, poznaliśmy jej zwiastuny – zrobiliśmy bociany z niesamowicie długimi nogami. Wykonaliśmy kolorowe zające wielkanocne podczas zajęć prowadzonych przez p. Joannę Budzyńską w Powiatowym Ognisku Plastycznym.

Przed Świętami Wielkanocnymi odwiedził nas zając wielkanocny.

 

Ewelina Dłużniewska


"NO SMOG"

        Szkoła Podstawowa nr 3 w Malborku, jako pierwsza placówka oświatowa w mieście, otrzymała certyfikat "NO SMOG". Certyfikat informuje o braku emisji zanieczyszczeń do powietrza przez obiekty szkoły w związku z przyłączeniem do ciepła systemowego dostarczanego przez ECO Malbork Sp. z o.o.

Certyfikaty"NO SMOG" wydawane są przez Instytut Certyfikacji Emisji Budynków w Krakowie.

 

 

 

Poznajemy historię naszego miasta

               W dniu 20.03 w związku z rocznicą wyzwolenia Malborka zaprosiliśmy uczniów klas I-III oraz oddziału przedszkolnego do podróży w przeszłość. Przenieśliśmy się do zamieszkiwanej przez ponad piętnaście stuleci krainy pogańskich Prusów poznając ich obyczaje i wierzenia.  Razem ze św. Wojciechem i św. Brunonem uczestniczyliśmy w nieudanej misji chrystianizacji . Zrozumieliśmy decyzję Konrada Mazowieckiego, który sprowadził do Polski Krzyżaków. Dowiedzieliśmy się , jak sprawne gospodarczo i silne państwo zbudowali Krzyżacy oraz jaką rolę w tym państwie odgrywał Malbork. Poznaliśmy motywy objęcia władzy w Polsce przez Władysława Jagiełłę. Uczestniczyliśmy w inscenizacji największej bitwy średniowiecznej Europy- bitwy pod Grunwaldem oraz wysłuchaliśmy fragmentu Bogurodzicy, hymnu odśpiewanego przez dziewczęta przygotowane przez p. Małgorzatę Kaczmar. Przebrani w średniowieczne stroje, oglądając obrazy upamiętniające wydarzenia historyczne owego okresu oraz analizując mapy dodarliśmy do momentu przejęcia Malborka przez króla Kazimierza Jagiellończyka.

 

 

 

D.Wensker


Warsztaty plastyczne

            22 marca 2018 r. odbyły się warsztaty plastyczne „Wyczaruj coś z surowców wtórnych”. W warsztatach wzięli udział uczniowie z klas I-III. Ze starych płyt CD oraz butelek plastikowych dzieci wyczarowały zwierzątka, zabawki oraz wiosenne kwiatki.

Zajęcia były doskonałą zabawą, rozwijały kreatywność i twórcze spojrzenie na otaczający świat. Uczniowie wykazali się pomysłowością i wykonali piękne prace, które można podziwiać na wystawie w holu naszej szkoły.

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                             R. Rogowicz, K. Dziki


Dzień Świętego Patryka

          Dnia 16.03.2018 jak co roku obchodziliśmy w szkole Dzień Świętego Patryka. Tego dnia było przygotowane wiele atrakcji. Muzyka irlandzka rozbrzmiewała z radia węzeł podczas przerw, wielu uczniów  tego dnia miało wiele akcentów zielonych, kokardki we włosach lub część garderoby.
W młodszych klasach uczniowie poznawali  podstawowe kroki tańców irlandzkich.

 

 

A.Nowalińska-Krukowicz


Wycieczki klasy 3 E

                  Byliśmy w Szkole Łacińskiej na warsztatach "Od ziarenka do bochenka". Oglądaliśmy zdjęcia przedstawiające zbiór zbóż. Dotykaliśmy je i rozpoznawaliśmy ich nazwy. Kosztowaliśmy produkty z tych roślin. Wygniataliśmy ciasto i formowaliśmy chlebki. Upieczone zabraliśmy do domu by je skosztować. Z roślin włóknistych pletliśmy laleczki. Teraz są ozdobą w naszej klasie.

                   Byliśmy również w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Braliśmy udział w zajęciach laboratoryjnych o wodzie. Samodzielnie wykonywaliśmy doświadczenia. Najciekawszy był wybuch, który pokazał parę. Chodziliśmy po różnych stanowiskach. Bawiliśmy się tam i robiliśmy eksperymenty z różnych dziedzin wiedzy.

Obie wycieczki były udane. Wiele się nauczyliśmy i dużo zapamiętaliśmy. Miło je wspominamy i czekamy na kolejny wyjazd.

                                                                                                          

 

 

  Uczniowie kl. 3 E

                                                                                                      Ania, Maciek, Weronika, Igor i Ola


Dzień otwarty SP3

        

                Dzień Otwarty w naszej szkole cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Odwiedziło nas blisko 60 dzieci wraz z rodzicami. Podczas gdy rodzice zapoznawali się z bogatą i różnorodną ofertą naszej szkoły, dzieci korzystały z atrakcji przygotowanych przez nauczycieli, między innymi: zabawy taneczne, ruchowe, matematyczne, plastyczne oraz spotkanie z PHOTONEM. Przybyłym dziękujemy za zainteresowanie i oczekujemy ponownego spotkania we wrześniu już jako uczniów SP3.

 

 

 

Magdalena Brzezicka-Major


Ania z Zielonego Wzgórza”

             21.03.2018r. klasy 4-6 wyjechały do Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
na spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza”. W rolę Ani Shirley wcieliła się Patrycja Baczewska,
postać barwna, zaskakująca i fascynująca.
Wspaniała obsada, przepiękna muzyka i wzruszające teksty, byliśmy wszyscy pod wrażeniem. Cieszymy się, że mogliśmy tu być razem w ten pierwszy kalendarzowy dzień wiosny.

foto: http://teatr.elblag.pl/repertuar/spektakle/ania-z-zielonego-wzgorza/
https://www.info.elblag.pl/galeria,5811,83,144,Ania-z-Zielonego-Wzgorza.html

ASz


               "Zamieszanie w krainie bajek"

                  Dnia 21 marca w SP3 w Malborku wiosna została przywitana w nietypowy sposób. Rodzice dzieci uczących się w klasach 2a i 3b wystąpili w przedstawieniu "Zamieszanie w krainie bajek".

               Do krainy bajek przybyły wróżki złej mocy, które kochają waśnie i spory. Wszystko staje na głowie: Jaś z Małgosią trafiły do bajki Czerwonego Kapturka, Wilk został sam, a Czarownica nie miała kogo straszyć. Jedynie Władca Bajek mógł przywrócić spokój i zmienić hecę złych wróżek w dawną krainę bajek.

                                                                             

 

     K. Tomasik, M. Major, K. Dziki


Angielski z Marią

Angielski w polskiej szkole z włoskim nauczycielem? Dlaczego nie?

Po raz kolejny, tym razem w klasie 5C, lekcję angielskiego poprowadziła nasza wolontariuszka Maria. Chociaż zakres przerabianego materiału wydaje się łatwy, to jednak trzeba się bardzo skupić – nauczyciel nie mówi po polsku. My też nie możemy pytać po polsku.                                 Jedyny słuszny język to angielski!

 

 

 

K.Siwko


List do Królowej Elżbiety II

 

            Coraz bliżej święta, ludzie listy piszą, więc my, mali obywatele RP postanowiliśmy również napisać. Padło na Królową Elżbietę II. Wraz z informacją kim jesteśmy, skąd jesteśmy i co robimy, życzyliśmy Jej Królewskiej Mości wesołych świąt wielkanocnych. A żeby lepiej zobrazować nadawców tego listu, przesłaliśmy również zdjęcie jego autorów, ręcznie wykonane kartki świąteczne i pochwaliliśmy się NASZYM ZAMKIEM.

 

 

K.Siwko


Warsztaty edukacyjne z robotyki

 

             Wyższa Szkoła Gospodarki, Wydział Zarządzania i Inżynierii w Malborku realizuje dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 warsztaty edukacyjne z robotyki.

           Edukacja to przede wszystkim wprowadzanie teorii w życie i doświadczanie. Warsztaty łączą naukę z zabawą, są atrakcyjnymi zajęciami opartymi na tworzeniu niezwykłych konstrukcji z popularnych klocków LEGO Mindstorms. Warsztaty wzmagają rozwój zdolności  wizualno-przestrzennych, uczą budowania i programowania robotów, rozwijają umiejętności logicznego myślenia, wyobraźnię. Ponadto uczą współpracy w grupie i zasad zdrowej rywalizacji w trakcie walki robotów.

 

P.Kozłowska


WOLĘ WOLONTARIAT

                Hej tu Samorząd Uczniowski, Wracamy właśnie z konferencji "Wolę wolontariat", który miał miejsce w Urzędzie Miasta w Malborku, a patronem wydarzenia był Burmistrz Miasta Marek Charzewski.

                To był dzień pełen ciekawych informacji, motywacji i pomysłów. Dowiedzieliśmy się  gdzie są miejsca które potrzebują wolontariuszy do pomocy, wiemy jak możemy się przyłączyć i co konkretnie zrobić. Podczas spotkania poznaliśmy uczniów z różnych szkól w różnym wieku, którzy tak jak my są pozytywnie nakręceni.  Wracamy z głowa pełną pomysłów.

 

 

 

Pozdrawiamy, Hania, Maya, Kajetan..SU


LEKCJE JĘZYKA WŁOSKIEGO               

              W tym półroczu w ramach programu Erasmus+ nasza wolontariuszka z Włoch – Maria organizuje dodatkowe zajęcia z języka włoskiego dla początkujących – uczniów klas piątych i szóstych.  Lekcje odbywają się we wtorki  i piątki w godzinach 13:40-14:25 oraz we środy w godzinach 12:40-13:25 i 13:40-14:25. W ramach tych zajęć dzieci uczą się najważniejszych zwrotów grzecznościowych oraz prostej gramatyki włoskiej. Mamy nadzieję, że nauka nowego języka rozbudzi w młodych ludziach chęć pogłębiania swojej wiedzy w tym kierunku.

Lekcje cieszą się dużą popularnością również wśród nauczycieli. Zapraszamy na nie także chętnych rodziców.

 

 

K.Siwko


Wizyta w Muzeum Wisły

                   W dniu 08.03.2018 r. klasy pierwsze odwiedziły Muzeum Wisły w Tczewie. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się co wspólnego z morzem mają wilki i szczury, nauczyli się wiązać węzły żeglarskie oraz poznali budowę statku.  Podczas lekcji muzealnej uczniowie mogli zobaczyć modele tradycyjnych statków wiślanych, a także makiety.  Ogromne wrażenie na uczniach wywarła oryginalna 10 metrowa łódź towarowo – pasażerska jak również cenne obrazy i flisackie pożywienie.
Wycieczka do muzeum była prawdziwą lekcją historii.

 

 

A.Kalinowska


KONCERT EDUKACYJNY

          Dnia 12 marca 2018 r. klasy II i III naszej szkoły wybrały się na wycieczkę do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Tam odbył się koncert pt."KONCERT EDUKACYJNY - DZIECIĘCY KĄCIK WIELKICH KOMPOZYTORÓW"

Nasi uczniowi mogli zapoznać się z twórczością dawnych i współczesnych kompozytorów. Przedstawione były  kompozycje pisane dla młodych słuchaczy – które są piękne, mądre, niekiedy poważne a czasem śmieszne. Utwory wielkich kompozytorów m. in. : J. S. Bach, W. A. Mozart, F. Chopin, St. Moniuszko, W. Lutosławski.

          Podczas koncertu wystąpili także artyści, przedstawiając taniec, śpiew oraz bakowe stroje. Wystapił:
Akademicki Zespół Instrumentów Blaszanych to aż szesnastu muzyków – trąbki, rogi, puzony, tuba, gitara basowa, perkusja.
Karolina Sutt – skrzypce, laureatka międzynarodowych konkursów – m.in. I nagroda
„The International Competition XXI Century Art. – Kijów Violin Solo, studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku i Guildhall School of Music and Drama w Londynie.
Maciej Kułakowski – wiolonczela, gitara basowa, laureat wielu nagród międzynarodowych konkursów, student Akademii Muzycznej w Gdańsku i Hochschule für Music i. F.Liszta
w Weimarze.
Kacper Kukliński (12 lat) – fortepian uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej
im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku laureat m.in. I Ngroda – premio assoluto na VI International Piano Competition Piano Talents Milan – Mediolan 2016.

   

 

  

Wychowawcy klas II i III.


Kobietki w kl. 5A
 


 8 marca to dzień pełen uśmiechu. Święto Pań dużych i tych najmłodszych.
Nasi koledzy obdarowali nas własnoręcznie wykonanymi kolorowymi bransoletki i słodką niespodzianką w postaci cukierka.
- DZIĘKUJEM
Y.

notatka - ucz. J.Szymkowska i H.Kulin

 

 

notatka - ucz. J.Szymkowska i H.Kulin


Koncert "Trio Kurakas"

                23 lutego 2018 r. odbył się koncert zespołu „Trio Kurakas” współpracującym z Łódzkim Biurem Koncertowym „Wirtuoz”. Zespół  tworzą trzej znakomici muzycy: Mirko Fernandez Sanchez, Rafael Alfaro Alvarado i Maciej Malec. Głównym założeniem peruwiańsko- polskiej grupy muzycznej jest prezentowanie muzyki, tradycji, historii, obyczajów, geografii i szeroko pojętej kultury ludów Ameryki Łacińskiej.                        Zespół podczas koncertu  wykorzystał wiele utworów i  instrumentów charakterystycznych dla tamtego kręgu kulturowego. Podczas koncertu uczniowie nie tylko zapoznali się z największymi przebojami muzyki latynoskiej, ale również zostali zaproszeni do aktywnego udziału w koncercie poprzez wspólne zabawy.

 

 

 

 

                                                                        Jolanta Więckiewicz


Dzień Kobiet w klasie 5B

 

                   „Dzień Kobiet, Dzień Kobiet, niech każdy się dowie, że dzisiaj jest święto dziewczynek.” Zgodnie ze słowami znanej piosenki klasa 5B obchodziła dzisiaj tę uroczystość. Były kwiaty od kolegów dla koleżanek oraz dla Pań nauczycielek. Uroczystość w naszym małym gronie uświetnił pyszny tort oraz gra w kalambury pomiędzy drużynami dziewcząt i chłopców. Jak przystało na to święto, każda młoda dama olśniewała tym, co najpiękniejsze – uśmiechem ;-)

 

 

K.Siwko


8 Marca.

Było cudownie sukieneczki..cekinki kokardki korale, to był prawdziwy Dzień Kobiet..cukierkowo..różowo i bardzo kobieco.

 Uwielbiamy taki czas w naszej szkole, kiedy wszyscy możemy wykazać się swoją kreatywnością. Nie tylko dziewczynki miały swój dzień, znalazło się kilku odważnych chłopców którzy tego dnia wykazali się ogromnym poczuciem humoru i wielkim dystansem do siebie przebierając się za laseczki

Gratulacje i buziaki.

 

 

 

SU.


Z wizytą u strażaków

                 W poniedziałek, 26.02.2018 r., uczniowie klasy III A wybrali się z wizytą do Państwowej Straży Pożarnej w Malborku.

Celem spotkania było przybliżenie uczniom specyfiki pracy straży pożarnej oraz zasad bezpiecznego zachowania się w domu, szkole i w miejscu publicznym. Poruszono również temat czadu jego właściwości, zagrożenia jakie stwarza oraz jak się przed nim ustrzec.

Strażacy zaprezentowali dzieciom wyposażenie wozu bojowego, a także sprzęt niezbędny podczas akcji ratowniczych. Uczniowie przez chwilę mogli wcielić się w rolę strażaka zakładając hełm, ubranie ochronne oraz siedząc w kabinie wozu strażackiego. Atrakcją dla uczniów było zaprezentowanie przez strażaków zjazdu ze ślizgu, z którego korzystają w sytuacji alarmu. 

Podczas spotkania uczniowie uzyskali cenną wiedzę dotyczącą niebezpiecznej i odpowiedzialnej pracy straży pożarnej. Na zakończenie dzieci wręczyły strażakom podziękowanie oraz kwiaty.

 

 

 

J.Zaborowska


"Po co nam matematyka?" - warsztaty

           Dnia 05.03. 2018 r. odbyły się ponownie „warsztaty origami” dla uczniów

klas I – III. Zajęcia takie rozwijają: logikę, koncentrację i usprawniają manualność uczestników.

Uczniowie klas starszych z koła matematycznego wspierali swoją pomocą kolegów
z klas młodszych, tworząc wspólnie kolorowe uskrzydlone serduszka z papieru.

 

 

- Organizatorem warsztatów byli nauczyciele
z Zespołu Zadaniowego "Po co nam matematyka?"


„Przyroda zimą”- quiz

         Zespół zadaniowy „Motywowanie uczniów do poznawania przyrody w sposób aktywny, twórczy i dociekliwy”,  zaprosił uczniów do udziału w quizie przyrodniczym pod hasłem „Przyroda zimą”.

Odpowiedzi na zamieszczane w ciągu tygodnia pytania, uczniowie zapisywali na karteczkach i wrzucali do specjalnie przygotowanej skrzyneczki. Spośród prawidłowych odpowiedzi codziennie losowano laureatów, którzy otrzymywali nagrody.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem.

 

 

A. Konopko E. Krawczyk


Zima, zima, zima…

                Zimowa aura i śnieg, to świetna okazja do zabaw na świeżym powietrzu. Uczniowie z radością korzystają z uroków zimy. Doskonale się bawią i jednocześnie dbają o zdrowie oraz hartują organizm. 

 

 

 

A. Konopko,M. Łabiak


Pierwszaki na lodzie

                 Od grudnia 2017 r. wszystkie klasy pierwsze w ramach lekcji wychowania fizycznego nabywają i doskonalą umiejętności jazdy na łyżwach na miejskim lodowisku OSiR pod czujnym okiem naszego hokeisty pana Sławka Nawrockiego. Mimo wielu upadków i obolałych nóg na efekty nie trzeba było długo czekać. Dzieci chętnie uczestniczyły w grach i zabawach na lodzie.

 

 

 

A.Konopko, J.Piejko, M.Łabiak, A.Kalinowska


„Czerpanie papieru”- IA na warsztatach

             W środę 28 lutego 2018r. uczniowie klasy IA wybrali się do Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, aby wziąć udział w warsztatach pt. „Czerpanie papieru i piśmiennictwo”. Dzieci zapoznały się ze sztuką wytwarzania papieru. Każdy uczestnik warsztatów miał okazję wykonać swoją własną kartkę, czerpiąc arkusze z papierowej pulpy, a następnie ozdabiając ją suszonymi kwiatkami. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się także, jak kiedyś wyglądało piśmiennictwo, oraz nauczyli się pisać gęsim piórem.

 

 

A. Konopko


Odkrywaj,eksperymentuj,dociekaj  - po angielsku

            Uczenie się przez odkrywanie  to doskonały sposób na poznawania tajników przyrody.

Jednak  wykonywanie doświadczeń zgodnie z instrukcją w języku angielskim to nowość na zajęciach koła przyrodniczego. Taką możliwość w ciągu ostatnich dwóch miesięcy mieli członkowie koła dzięki obecności na zajęciach naszej włoskiej wolontariuszki . Maria  czynnie włączyła się zarówno w  przygotowanie instrukcji  ciekawych doświadczeń jak i w prowadzenie zajęć z naszymi młodymi naukowcami.

 

B. Maleńczyk


„RYMOWANE DRANIE  CZYLI WIERSZE TRUDNE NIESŁYCHANIE”

- szkolne świętowanie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

 

Dzień Języka Ojczystego - 21 lutego to święto, które ma przypominać o potrzebie ochrony różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń, do których doszło w 1952 r. w Bangladeszu (zginęło wówczas pięciu studentów domagających się nadania ich językowi rodzimemu – bengalskiemu – statusu języka urzędowego).

        W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego chętni uczniowie z klas 4-6 wykonali plakaty promujące poprawność językową
i kulturę języka.

         Podczas apelu pod hasłem „RYMOWANE DRANIE  CZYLI WIERSZE TRUDNE NIESŁYCHANIE”  przekonaliśmy się o  tym, jaki nasz język jest trudny, ale też zabawny i pełen dowcipu, słuchając    wierszy w znakomitym wykonaniu koleżanek kolegów z klas czwartych, piątych i szóstych.  Po występie  uczeń - recytator  losował  klasę   do wspólnego głośnego   odczytania pełnej  humoru rymowanki.

           W holu na pierwszym piętrze czekał na uczniów „Pociąg do … czytania”. Chętni uczniowie losowali też językowe i ortograficzne zagadki.

           Nasza wolontariuszka z Włoch pani Maria  na wybranych zajęciach uczyła podstawowych słów w swym ojczystym języku. Przybliżyło to nas do międzynarodowego charakteru  świętowania.

 

 

                                                                       ZZ „ WYBIERAMY CZYTANIE!”


Warsztaty „Od ziarenka do bochenka”

              W poniedziałek, 12 lutego 2018 r. uczniowie klasy I C wybrali się na warsztaty pt. „Od ziarenka do bochenka” do Szkoły Łacińskiej. Na zajęciach dowiedzieli się skąd bierze się chleb, jak wygląda kłos pszenicy, żyta, jęczmienia, a jak wiecha owsa, jak powstaje mąka oraz kasza. W ramach części praktycznej, podczas zajęć pod okiem instruktora, dzieci samodzielnie uformowały i ozdobiły bułeczki, a w oczekiwaniu na ich wypieczenie wykonały laleczki ze słomy.   

      

 

   

M.Łabiak


Ferie 2018

                Od 29.01 - 09.02.2018 r. trwała przerwa feryjna w szkole. Dla wszystkich chętnych, którzy w tym okresie nie wyjechali na wypoczynek, Dyrekcja Szkoły w porozumieniu z MCKiE przygotowała ofertę zajęć sportowych. W pierwszym tygodniu ferii zimowych zajęcia prowadzone były zgodnie z harmonogramem w godzinach od 700 – 1500. Zajęcia odbywały się na lodowisku Ośrodka Sportu i Rekreacji a także auli Szkoły Podstawowej nr 3, sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 5  z podziałem na grupy wiekowe. Sportowe ferie  obejmowały naukę i doskonalenie jazdy na łyżwach dla początkujących głównie dla uczniów klas I-III , oraz gry i zabawy na lodzie a także gry w minihokeja i hokeja na lodzie dla bardziej zaawansowanych uczniów na lodowisku miejskim OSiR. Kolejne zajęcia odbywały się w auli SP3 z podziałem na dwie grupy wiekowe : klasy I-III i IV-VI i starsi. Obejmowały gry i zabawy rekreacyjne, oraz mini turnieje między innymi: tenisa stołowego, mini piłki nożnej halowej, mini piłki ręcznej oraz unihokeja. W sali SP5 prowadzone były zajęcia z piłki sitkowej w formie gier i zabaw. W drugim tygodniu przerwy feryjnej zajęcia prowadzone były w auli SP 3 oraz sali SP 5 zajęcia prowadzone były w formie gier i zabaw. 02.02.2018 dla najbardziej aktywnych uczestników ferii na sportowo zorganizowany został wyjazd do Jumpcity w Gdańsku. W zajęciach łącznie systematycznie uczestniczyło 50 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz innych szkół podstawowych i gimnazjalnych z Malborka.

D.Rowinski


Uczymy innych czyli zamiana ról...

         O tym jak to jest  gdy uczy się innych, przekonali się kilka dni temu uczniowie klas trzecich, którzy z małą pomocą, poprowadzili lekcję języka angielskiego. Uczniowie którzy weszli w rolę nauczyciela, musieli przygotować sie do lekcji już kilka dni wczesniej, aby na zajęciach przekazać nową wiedzę i przedstawić ciekawe metody tj krzyżówki, rebusy, czy przyklejanki. Taka metoda pozwala rozwinąć umiejętności komunikacji, prezentacji i przekazywania wiedzy w prosty i zrozumiały sposób. Uczniowie poprzez samodzielne planowanie i prowadzenie lekcji przejmują więcej odpowiedzialności za to czego, jak i po co się uczą. Gratuluję wszystkim uczniom którzy podjeli wyzwanie i zamienili sie rolą na ten jeden dzień.

 

                                                                               

  Nauczycielka j.angielskiego


Love is in the air :-)....czyli Walentynki w naszej "Trójce "

...było malowanie serduszek przez sztab dziewczyn i nasza wolontariuszkę Marie...w ubiorze dominował kolor czerwony....a na korytarzu słychać było romantyczne piosenki polskie i włoskie...

Od samego rana prężnie działała Poczta Walentynkowa wręczając miłosne karteczki od anonimowych wielbicieli.  Uwielbiamy takie dni...nastrój życzliwości i "motylki w brzuchu" udzieliły się  wszystkim, bo przecież Miłośc dodaje skrzydeł :-)

 

pozdrawiamy SU i wolontariuszka Maria


„Duży uczy małego” Cd.

                W ramach cyklu zajęć odbywających się pod hasłem  „Duży uczy małego”, uczeń klasy Va Oliwier Olak opowiedział młodszym kolegom z Koła ekologicznego o swojej pasji, jaką są dinozaury. Zaprezentował wybranych przedstawicieli tego gatunku. Opowiedział na ich temat wiele ciekawostek. Pokazał zdjęcia i figurki tych wymarłych zwierząt oraz polecił książki, z których czerpie o nich wiedzę.

                Forma tego typu zajęć okazała się bardzo atrakcyjna. Uczniowie uczestniczyli w nich z dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem.

 

Aleksandra Konopko


ROZGRYWKI GIER PLANSZOWYCH  NA DZIEŃ BABCI I DZIADKA

                Choć styczeń to miesiąc zimowy, pełen mroźnych chwil, są w nim jednak takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu - to Święto naszych Kochanych Babć i Dziadków.

  Kiedyś każdy z nas był dzieckiem i pamięta, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają dziadkowie. Tak naprawdę każdego dnia w roku, dziadkowie myślą i troszczą się o swoje wnuki. To właśnie oni potrafią cierpliwie wysłuchać zwierzeń i marzeń, które rodzą się w małych główkach dzieci.

W tym roku w naszej szkole w niecodzienny sposób uczciliśmy ich święto.                

23.01.2018 r.  uczniowie klas młodszych zaprosili swoje babcie i dziadków na wspólne rozgrywki gier planszowych. Okazało się, że jest to jeden z popularniejszych sposobów spędzania czasu wnucząt z dziadkami.

                Dziękujemy Seniorom za pokazanie nam swoich gier oraz za otwartość i zaangażowanie w poznanie aktualnie popularnych gier. Był to niezwykle miło spędzony czas, wypełniony śmiechem, radością, sympatycznymi rozmowami i wspomnieniami. Dziękując Dziadkom za poświęcony czas życzymy wielu szczęśliwych lat w zdrowiu i pogodzie ducha.

 

 

                                                                                  J. Zaborowska, M. Godlewska


Bezpieczeństwo w internecie

           W dniu 22.01.2018 w auli Szkoły Podstawowej nr 3 odbyło się spotkanie z policjantka.  Pani Katarzyna Marczyk przeprowadziła zajęcia z klasami IV-VI na temat bezpieczeństwa w Internecie. Uczniowie dowiedzieli się m.in jakie mogą być konsekwencje udostępniania swoich danych      osobowych i zdjęć, co grozi za rozpowszechnianie w sieci nagrań innych osób oraz jak radzić sobie z cyberprzemocą. Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu nasi uczniowie staną się czujniejsi na zagrożenia jakie niesie ze sobą korzystanie z sieci.

 

M. Kapczyńska


 

DBI - "Tworzymy kulturę szacunku w Sieci"

 

Nad działaniami w naszej szkole czuwają: Zespół Zadaniowy „Bezpieczny Internet”, nauczyciele i wychowawcy.

1. Przeprowadzenie wśród uczniów i rodziców ankiety na temat: "Świadomego i bezpiecznego korzystania z narzędzi TIK".
2. Spotkanie dla rodziców na temat "Czy wiesz w co gra Twoje dziecko".
3. Zaprezentowanie wyników z przeprowadzonej ankiety, wśród uczniów i rodziców.
4. Zaproszenie na spotkanie specjalistów do spraw uzależnień: mecenasa, prawnika, którzy udzielą porad prawnych dotyczących między innymi, skutków niewłaściwego korzystania
z internetu przez nieletnich a odpowiedzialność rodziców. Przedstawienie prezentacji
i omówieniem problem uzależnień dzieci od Internetu.
5. Nagranie filmiku przez uczniów klasy 6 w którym wyjaśnią skróty używane w Sieci
w komunikacji uczniowskiej. Podzielą się uczniowskimi doświadczeniami z korzystania
z dostępnych technologii komunikacyjnych.
6. Spotkanie z policjantami komendy malborskiej dla kl. 1-3 w ramach prowadzonych działań profilaktycznych "Uczę się bezpieczeństwa" - 5 spotkań w ciągu roku szkolnego.
7. Spotkanie uczniów w maju br. ze Strażą Miejską na temat: "Obserwacja monitoringu".
8. Uczniowie zaprezentują swoje działania, doświadczenia i nakręcony filmik w Codziennej Gazecie Internetowej www.82-200.pl oraz w Radio Malbork.
9. Warsztaty z policjantami w kl. 4-6 "Prawo w cyberprzemocy".
10. Lekcje informatyki w kl. 4-6 Nie daj się wciągnąć w Sieć. Bezpieczne wędrówki w Internecie. Podróż z przeszkodami w Sieci.
11. Konkurs szkolny na plakat "Tworzymy kulturę szacunku w Sieci", dla uczniów kl. 4-6
z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Prezentacja i galeria prac uczniów na korytarzu szkolnym
z rozdaniem dyplomów i nagród.

foto: http://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html

 

 

ASz

 


Warsztaty przędzalnictwa/powroźnictwa

 

Pan Józef Madej omówił i pokazał z jak różnych roślin można zrobić przędzę.

Uczniowie mogli wykonać splot skręconej linki na średniowiecznym urządzeniu.

Wykonali pamiątkową ozdobę, kwiatu, mini serwety.

Warsztaty dały możliwość zapoznania się z dawnymi technikami przędzenia

i skręcania sznura.

Powroźnictwo – rzemiosło wykonywane przez powroźnika, polegające na produkcji

lin i powrozów poprzez splatanie lub skręcanie kilku oddzielnych sznurów.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Powroźnictwo


 

ASz


 

 

Teatr Miniatura

                W dniu 03.01.2018 r. uczniowie klas pierwszych wybrali się do Teatru Miniatura w Gdańsku, gdzie mogli obejrzeć spektakl pt. "Cudowne święta Malwiny". Opowiadał on o czarodzieju Mizantropie, który uważał, ze ludzie nie potrafią obchodzić świąt, dlatego postanowił, że już ich nie będzie. Główna bohaterka - Malwina, nie pozwoliła na to i z pomocą zwariowanych kolędników udowodniła, co jest w świętach ważne. Spektakl pozwolił wszystkim jeszcze raz poczuć atmosferę świąt.

 

 

A.Kalinowska


 

"Warsztaty ceramiczne w 3B"

                Nowy rok uczniowie 3B rozpoczęli od warsztatów ceramicznych prowadzonych przez Paną Beatę Grudziecką z Pracowni Ceramicznej "Stare Miasto". Dzieci mogły zapoznać się z różnymi technikami wyrabiania ceramiki oraz samemu spróbować "lepienia garnków". Naczynia przygotowane przez małych garncarzy zostały wypalone i ozdobione. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością i cierpliwością podczas wykonania i ozdabiania swoich prac.

 

M.Brzezicka-Major


 

Wigilia w klasie 4B

                Przy dźwiękach gitary i wigilijnych potrawach wspólnie śpiewaliśmy kolędy i spędzaliśmy wigilię klasową.

 

 

B.Maleńczyk


 

Wigilia w klasie 5B

                Dnia 22 grudnia 2017r. odbyła się Wigilia klasowa, którą zaczęliśmy tradycyjnie od życzeń i opłatka. Po wspaniałej uczty przyszła pora na prezenty od Świętego Mikołaja, które przyniosły wiele uśmiechów na nasze twarze.

 

Wigilia w klasie 5

 

K.Siwko


Wigilia Klasowa klasy 5C

Dnia 22.12.2017 odbyła się Wigilia Klasowa klasy 5C. Zaczęliśmy od śpiewania kolęd i podzielenia się opłatkiem, po czym wszyscy zasiedli przy wspólnym stole, aby zjeść drobny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Każdy otrzymał prezent, który pozwoli rodzinne spędzić czas w gronie najbliższych.

 

A.Nowalińska-Krukowicz


 

Klasa 5C praca w grupach

Przed świętami każdy ma ogrom przygotowań. Klas 5 C w grupach przygotowywała świąteczne deklaracje na drzwi. Każda z grup miała inne materiały dekoracyjne i inne pomysły. Nie odbyło się bez wymiany zdań ale dzieci szybko dochodziły do kompromisu. Zapraszamy do oglądnięcia naszych pięknych efektów wspólnej pracy.

 

 

A.Nowalińska-Krukowicz


 

 

Dzień Przytulania

                Dnia 20.12.2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Przytulania. Uczniowie SU przebrani w kolorowe stroje, odwiedzali szkolne klasy zachęcając wszystkich, aby dzień ten był pełen uśmiechu i radości.

Przytulasom nie było końca ...

 

 

A.K i Asz


Klasa 5C w Fun Arena w Gdańsku

                Z okazji Mikołajek klasa 5 C wybrała się do Fun Arena w Gdańsku, spędzili ten dzień bardzo aktywnie, mając do dyspozycji 1000 metrów kwadratowych,na których znajdują się różne trampoliny. Wszyscy zmęczeni, lecz zadowoleni wróciliśmy, planując kolejną wycieczkę.

 

A.Nowalińska-Krukowicz


 

Transmisja spektaklu lalkowego z Kielc

Dnia 13.12.2017r. zerówka oraz klasy I-III (1A, 1C,3C) obejrzały transmisję spektaklu lalkowego pt." Kopciuszek". Transmisja odbywała się na żywo z Teatru Lalki i Aktora KUBUŚ w Kielcach. Uczniowie mają okazję oglądać na żywo transmisje przedstawień teatralnych ze względu na udział szkoły w Internetowym Teatrze dla szkół.

 


 

K.Miecznik, B.Gał - Zespół Zadaniowy "Wybieramy czytanie"


 

 

Lekcja historii w Zamku krzyżackim

                Dnia 8.12.2017 klasa 2a i 2b uczestniczyły w lekcji historii w Zamku w Malborku. Zadaniem dzieci w trakcie zwiedzania było rozszyfrowanie kilkunastu zagadek, które przygotowała pani przewodnik. Za każdą prawidłową odpowiedź dzieci uzyskiwały jedną literkę, która składała się na końcowe hasło. Niezwykła przygoda, ciekawy sposób opowiadania z pewnością przyczyniły się do poszerzenia wiedzy na temat malborskiego zamku.

 

 

K.Tomasik


 

 

 

"Mikołajkowa wycieczka do kina"

                W dniu 07.12.2017 r. uczniowie klas pierwszych, udali się na wycieczkę do kina w Sztumie na bajkę pt."Kumple z dżungli". Wycieczka zorganizowana była w ramach Mikołajek obchodzonych jak co roku 6 grudnia. Uczniowie od rana byli w świetnych humorach.

Nie mogli doczekać się seansu. Oglądając film o przyjaźni, mali widzowie dowiedzieli się, że aby osiągnąć sukces liczy się przede wszystkim współpraca w zespole. Dowiedzieli się także, że zarówno młodość, jak i dojrzałość to wartości, z których warto czerpać wzorce, bo mają wiele do zaoferowania. Po udanym seansie, uczniowie wraz z nauczycielkami udali się na spacer w okolice jeziora sztumskiego. Wszyscy wrócili szczęśliwi i zadowoleni.

 

A.K


 

 

Mikołajki

                Dnia 6 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Mikołajki. Korytarze klas I-III jak i IV-VI zapełnione były uczniami w czerwonych czapeczkach. Nie zabrakło również małych upominków od Mikołaja, a to znaczy, że wszystkie dzieci były w tym roku grzeczne!

 

Mamy nadzieję, że za rok Mikołaj również obsypie nas takimi słodkościami!

 

 

D.Sokołowska


Lekcja wychowania fizycznego

                Aby potwierdzić powiedzenie, że lekcje wychowania fizycznego nie mogą być nudne.

Klasa 5C wybrała się na miejskie lodowisko, aby doskonalić umiejętności.

A.Nowalińska-Krukowicz


 

 

"Po co nam matematyka?"

                Dnia 30 listopada 2017 r. odbyły się w naszej szkole Warsztaty Origami dla uczniów

klas I – III. Są to zajęcia rozwijające logikę i koncentrację małych uczestników.

Dzieci spędziły wspaniały czas ze swoimi rówieśnikami tworząc piękne kolorowe

koty z papieru.

- Organizatorem warsztatów byli nauczyciele z Zespołu Zadaniowego "Po co nam matematyka?"

 

 

A.Grabowska


Aktywna przerwa

                W trosce o bezpieczeństw uczniów klas 4-6 codziennie odbywa się "Aktywna przerw", która pozwala dzieciom spędzić aktywnie, aby na zajęciach dydaktycznych mogli się lepiej skoncentrować i rozładować stres i napięcie.

M.Kapczyńska


Spektakl profilaktyczny "Awantura o żabę"

                01 grudnia 2017r. uczniowie klas I i II oraz oddziału przedszkolnego obejrzeli spektakl profilaktyczny pod tytułem "Awantura o żabę" w wykonaniu aktorów z Teatru "Kurtyna" z Krakowa.

 

Przedstawienie opowiadało o pożytkach płynących z pracowitości, dobrego zachowania, akceptacji, szacunku, posłuszeństwa wobec opiekunów i osób starszych. W spektaklu aktorzy zaprezentowali jak unikać lenistwa, próżności, samolubstwa i agresji.

 

Przedstawienie uświadomiło uczniom jak ważną rzeczą jest dbać o zdrowie oraz prowadzić zdrowy tryb życia. Spektakl posiadał oprawę muzyczną i piękne kostiumy. Był pełen dynamicznych i humorystycznych dialogów, które wciągnęły widza w interakcję.


 

J.W.


Tydzień promocji zdrowia

- Tydzień naszych działań 16-20.10.2017r.

1. Spotkanie klas III z ratownikiem medycznym nt. "Pierwsza pomoc
przed-medyczna"

2. Dzień naturalnych, zdrowych soków w klasach I-VI. "Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki - znaczenie witamin w rozwoju dziecka - prezentacja w klasach I

3. Spotkanie w klasach IV-VI z ratownikami medycznymi ze Stowarzyszenia Joannici Dzieło Pomocy "Pierwsza pomoc przed-medyczna"

4. Spotkanie w klasach II i III z dietetykiem i animatorem zdrowia z Instytutu Żywienia i Rozwoju Eligo z Gdyni nt. "Piramida zdrowego wyboru"

5. "Dzień zdrowej kanapki" w klasach I-III oraz "Zdrowe kanapki dają moc" w klasach IVa, VI a, VIb

6. "Sportowe rozgrywki w dwa ognie i w ringo" klas II i III

7. Rajd rowerowy klas III

8. Czynny wypoczynek na świeżym powietrzu - wycieczka klas I do Wirt

9. "Owocowa przerwa" dla klas 0- VI - degustacja jabłek.
10. Dzień nabiału:
"Znaczenie mleka i produktów mlecznych w diecie dzieci"- prezentacja dla klas II i III,
"Pij mleko"- prezentacja dla klas I oraz spotkanie z pielęgniarką szkolną.

11. Muzyczna przerwa dla wszystkich klas

12. "Dzień świeżaka" - przedstawienie koła ekologicznego (kl.1a i 3e) dla klas 0-III

13. "Warzywne co nieco" - klasy I wykonały warzywne kukiełki.

15. Spotkanie z asystentkami stomatologa z Przychodni Stomatologicznej M-DENT "Higiena jamy ustnej" w klasach I

16. Nasza świetlica szkolna zadbała o dekoracje w stołówce

A.Jaszkowska


 

 

"Gang Świeżaków przedstawia"

                W piątek 20.10.2017r. członkowie Koła Młodych Ekologów oraz uczniowie klasy III E zaprosili koleżanki i kolegów z klas 0- III do wspólnej zabawy pod hasłem „Gang Świeżaków przedstawia”. Wierszem i piosenką zachęcali do spożywania warzyw i owoców oraz do uprawiania ćwiczeń fizycznych.

                Udział w przedstawieniu dostarczył wielu wrażeń zarówno występującym, jak i widzom, którzy spontanicznie przyłączyli się śpiewu oraz ćwiczeń ze Świeżakami.

 

 

A.Konopko, E.Krawczyk


 

 

Pierwszaki na wycieczce w Wirtach

                Dnia 18 października 2017r. uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę przyrodniczą do Arboretum w Wirtach. Wędrując ścieżką dydaktyczną ogrodu dendrologicznego, poznawali gatunki drzew i krzew pochodzących z różnych stron świata. Podziwiali piękno jesiennej przyrody z tarasów widokowych nad Jeziorem Borzechowskim. Po spacerze uczniowie regenerowali siły, spożywając kiełbaski upieczone w ognisku.

Pobyt w Arboretum był także okazją do zakupu sadzonek drzew i krzewów, które młodzi przyrodnicy zasadzą w swoich ogrodach.

 

 

A.Konopko, M.Łabiak


Klasa 3D

          16 października klasa 3d uczestniczyła w zajęciach

w Szkole Łacińskiej pt."Od ziarenka do bochenka".

M.Godlewska


 

 

Dzień Edukacji Narodowej

                Dnia 13.10.2017r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej.

Szkolny Zespół Zadaniowy "Moja mała i wielka ojczyzna" przygotował dla uczniów prezentacje multimedialną dotyczącą Komisji Edukacji Narodowej. Podczas prezentacji dzieci dowiedziały się czym zajmuje się Komisja Edukacji Narodowej, bliżej poznały historię jej powstania, a także kto był pierwszym prezesem i członkami KEN-u.

Spotkanie zakończyło się wręczeniem przez panią dyrektor Beatę Kacprowicz nagród dla nauczycieli.

 

 

Klaudia Dziki


Wyjazd do kina HELIOS w Tczewie

                Nutkę ciekawości w dniu 07.10.2017r. przeżyli uczniowie kl. 4-6 podczas oglądania filmu "Tarapaty". Nieoczekiwana wakacyjna przygoda głównej bohaterki, miały pokonać nieufność i odważyć się na przyjaźń przy rozwiązaniu kłopotliwej zagadki prowadzący do rodzinnego skarbu.


 

ASz


 

 

"Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH"

                5 października 2017r. klasa 4 b uczestniczyła w spotkaniu z Panią Małgorzatą Strękowską-Zarembą autorką ponad 40 książek dla dzieci, dziennikarką, recenzentką, współautorką podręczników, członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, laureatką wielu konkursów, m.in.za książkę "Abecelki i duch Bursztynowego Domu" otrzymała w 2004 r. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

                Spotkanie to odbyło się w Mediatece w ramach już 10. POMORSKICH SPOTKAŃ PISARZY Z MŁODYMI CZYTELNIKAMI - "Z KSIĄŻKA NA WALIZKACH". Autorka opowiadała dzieciom o początkach swojej kariery pisarskiej oraz skąd czerpie pomysły na pisanie. Zaprezentowała swoje książki, czytając ich zabawne fragmenty. Zadawała też zagadki literackie, zaproponowała wspólną wymowę trudnych wyrazów i zwrotów oraz rapowała. Dziękując za spotkanie, nasi uczniowie wręczyli pisarce bukiet kwiatów.

                Wszyscy uczestnicy tego poranka w Mediatece mogli zakupić książki Pani Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby, na których autorka wpisywała pamiątkowy autograf.

 

 

M.Budzyńska, M.Maleńczyk


 

 

Dzień Chłopca

         Święto chłopca obchodzimy w Polsce 30 września, ponieważ jest to święto dość młode, obchodzone jest na całym świecie w różnych dniach.

                Dziewczęta z klasy I C, w piątek 29 września, wręczyły ciekawe upominki dla swoich kolegów i złożyły im najserdeczniejsze życzenia.

Był też prezent "Słodka niespodzianka" – tort dla wszystkich dzieci.

                A chłopcom z naszej szkoły życzymy wszystkiego najlepszego!!!

 

 

M.Łabiak


 

 

Spotkanie z policjantkami

                We wtorek, 26.09.2017r. uczniowie klas pierwszych spotkali się z przedstawicielkami Komendy Powiatowej Policji w Malborku. Panie policjantki omówiły zagadnienia dotyczące bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz zasady zachowania w różnych niebezpiecznych sytuacjach dnia codziennego.

                Uczniowie z uwagą obejrzeli przygotowaną prezentację oraz aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych, co z pewnością wpłynie na usystematyzowanie posiadanej już wiedzy.

 

 

A.Konopko, M.Łabiak



 

 

Bezpieczna droga do szkoły

                W piątek 15 września uczniowie klasy I A, wybrali się na swój pierwszy spacer, podczas którego obserwowali pojazdy i pieszych.

                Omawiali znaki drogowe znajdujące się w najbliższej okolicy szkoły. Przećwiczyli też w sposób praktyczny, jak należy bezpiecznie zachowywać się na przejściu dla pieszych z zastosowaniem zasad poznanych na lekcji.

 

 

A.Konopko


 

 

Wmurowania aktu erekcyjnego

                5 września odbyła się ceremonia podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego. W tym dniu przedstawiciele Urzędu Miasta, uczniów, rodziców oraz wykonawcy hali sportowej wraz z panią dyrektor Beatą Kacprowicz podpisali, a następnie wmurowali dokument w jedną z powstających ścian budynku. Kolejnym etapem, na który wszyscy czekamy jest uroczystość zakończenia inwestycji pełnowymiarowej sali gimnastycznej wraz z blokiem dydaktycznym.

 

Termin oddania budynku planowany jest na rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego, czyli wrzesień 2018.

 

 

Marta Kapczyńska


 

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego z pasowaniem

                W poniedziałek 4 września 2017r. o godzinie 11 odbyła się uroczystość inauguracji nowego roku szkolnego 2017/2018. Jako pierwsza głos zabrała pani Dorota Wensker, witając dzieci oraz rodziców. Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. W dalszej części pani dyrektor Beata Kacprowicz przedstawiła nowych nauczycieli, którzy zostali przywitani radosnym okrzykiem "hip hip hura".

                Podczas gdy starsi uczniowie udali się do swoich sal lekcyjnych, uczniowie klas pierwszych zostali zaproszeni do sali gimnastycznej, gdzie odbyło się uroczyste ślubowanie. Wychowawcy klas odczytywali imiona i nazwiska uczniów, którzy wychodząc na środek, pasowani byli przez panią dyrektor Beatę Kacprowicz na uczniów klasy pierwszej. Przygotowano też miłą niespodziankę dla "pierwszaków". Był to duży tort z okazji ich wkroczenia w progi naszej szkoły. Uroczystość zakończyło złożenie życzeń z okazji nowego roku szkolnego. Następnie uczniowie udali się do swoich nowych sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.

 

 

D.Kuczewska


 

 

78 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

                W piątek 1.09.2017 r. w 78 rocznicę wybuchu II wojny światowej wzięliśmy udział w uroczystości patriotycznej pod Pomnikiem Poległych Celników Polskich w Kałdowie. To właśnie w tym miejscu rozegrały się jedne z pierwszych wydarzeń drugiej wojny światowej. Pomnik w malborskim Kałdowie to dla celników najważniejsze miejsce podczas kolejnych rocznic wybuchu drugiej wojny światowej. Tu, gdzie obecnie stoi pomnik, znajdowało się przejście graniczne. Po ostrzelaniu i spaleniu placówki celnej przez hitlerowców w maju 1939 r. polscy inspektorzy celni nie wycofali się, tylko kontynuowali swoją służbę w wagonach kolejowych ustawionych na bocznicy.

                W uroczystości upamiętniającej wydarzenia z 1 września 1939 r. wzięli udział żołnierze, straż graniczna, kolejarze, służba celna, służba celno-skarbowa, a także władze miasta, nauczyciele, uczniowie, mieszkańcy Malborka.

 

 

D.Kuczewska