Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 3 w Malborku

Imprezy i wydarzenia

Ania z Zielonego Wzgórza”

             21.03.2018r. klasy 4-6 wyjechały do Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
na spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza”. W rolę Ani Shirley wcieliła się Patrycja Baczewska,
postać barwna, zaskakująca i fascynująca.
Wspaniała obsada, przepiękna muzyka i wzruszające teksty, byliśmy wszyscy pod wrażeniem. Cieszymy się, że mogliśmy tu być razem w ten pierwszy kalendarzowy dzień wiosny.

foto: http://teatr.elblag.pl/repertuar/spektakle/ania-z-zielonego-wzgorza/
https://www.info.elblag.pl/galeria,5811,83,144,Ania-z-Zielonego-Wzgorza.html

ASz


               "Zamieszanie w krainie bajek"

                  Dnia 21 marca w SP3 w Malborku wiosna została przywitana w nietypowy sposób. Rodzice dzieci uczących się w klasach 2a i 3b wystąpili w przedstawieniu "Zamieszanie w krainie bajek".

               Do krainy bajek przybyły wróżki złej mocy, które kochają waśnie i spory. Wszystko staje na głowie: Jaś z Małgosią trafiły do bajki Czerwonego Kapturka, Wilk został sam, a Czarownica nie miała kogo straszyć. Jedynie Władca Bajek mógł przywrócić spokój i zmienić hecę złych wróżek w dawną krainę bajek.

                                                                             

 

     K. Tomasik, M. Major, K. Dziki


Angielski z Marią

Angielski w polskiej szkole z włoskim nauczycielem? Dlaczego nie?

Po raz kolejny, tym razem w klasie 5C, lekcję angielskiego poprowadziła nasza wolontariuszka Maria. Chociaż zakres przerabianego materiału wydaje się łatwy, to jednak trzeba się bardzo skupić – nauczyciel nie mówi po polsku. My też nie możemy pytać po polsku.                                 Jedyny słuszny język to angielski!

 

 

 

K.Siwko


List do Królowej Elżbiety II

 

            Coraz bliżej święta, ludzie listy piszą, więc my, mali obywatele RP postanowiliśmy również napisać. Padło na Królową Elżbietę II. Wraz z informacją kim jesteśmy, skąd jesteśmy i co robimy, życzyliśmy Jej Królewskiej Mości wesołych świąt wielkanocnych. A żeby lepiej zobrazować nadawców tego listu, przesłaliśmy również zdjęcie jego autorów, ręcznie wykonane kartki świąteczne i pochwaliliśmy się NASZYM ZAMKIEM.

 

 

K.Siwko


Warsztaty edukacyjne z robotyki

 

             Wyższa Szkoła Gospodarki, Wydział Zarządzania i Inżynierii w Malborku realizuje dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 warsztaty edukacyjne z robotyki.

           Edukacja to przede wszystkim wprowadzanie teorii w życie i doświadczanie. Warsztaty łączą naukę z zabawą, są atrakcyjnymi zajęciami opartymi na tworzeniu niezwykłych konstrukcji z popularnych klocków LEGO Mindstorms. Warsztaty wzmagają rozwój zdolności  wizualno-przestrzennych, uczą budowania i programowania robotów, rozwijają umiejętności logicznego myślenia, wyobraźnię. Ponadto uczą współpracy w grupie i zasad zdrowej rywalizacji w trakcie walki robotów.

 

P.Kozłowska


WOLĘ WOLONTARIAT

                Hej tu Samorząd Uczniowski, Wracamy właśnie z konferencji "Wolę wolontariat", który miał miejsce w Urzędzie Miasta w Malborku, a patronem wydarzenia był Burmistrz Miasta Marek Charzewski.

                To był dzień pełen ciekawych informacji, motywacji i pomysłów. Dowiedzieliśmy się  gdzie są miejsca które potrzebują wolontariuszy do pomocy, wiemy jak możemy się przyłączyć i co konkretnie zrobić. Podczas spotkania poznaliśmy uczniów z różnych szkól w różnym wieku, którzy tak jak my są pozytywnie nakręceni.  Wracamy z głowa pełną pomysłów.

 

 

 

Pozdrawiamy, Hania, Maya, Kajetan..SU


LEKCJE JĘZYKA WŁOSKIEGO               

              W tym półroczu w ramach programu Erasmus+ nasza wolontariuszka z Włoch – Maria organizuje dodatkowe zajęcia z języka włoskiego dla początkujących – uczniów klas piątych i szóstych.  Lekcje odbywają się we wtorki  i piątki w godzinach 13:40-14:25 oraz we środy w godzinach 12:40-13:25 i 13:40-14:25. W ramach tych zajęć dzieci uczą się najważniejszych zwrotów grzecznościowych oraz prostej gramatyki włoskiej. Mamy nadzieję, że nauka nowego języka rozbudzi w młodych ludziach chęć pogłębiania swojej wiedzy w tym kierunku.

Lekcje cieszą się dużą popularnością również wśród nauczycieli. Zapraszamy na nie także chętnych rodziców.

 

 

K.Siwko


Wizyta w Muzeum Wisły

                   W dniu 08.03.2018 r. klasy pierwsze odwiedziły Muzeum Wisły w Tczewie. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się co wspólnego z morzem mają wilki i szczury, nauczyli się wiązać węzły żeglarskie oraz poznali budowę statku.  Podczas lekcji muzealnej uczniowie mogli zobaczyć modele tradycyjnych statków wiślanych, a także makiety.  Ogromne wrażenie na uczniach wywarła oryginalna 10 metrowa łódź towarowo – pasażerska jak również cenne obrazy i flisackie pożywienie.
Wycieczka do muzeum była prawdziwą lekcją historii.

 

 

A.Kalinowska


KONCERT EDUKACYJNY

          Dnia 12 marca 2018 r. klasy II i III naszej szkoły wybrały się na wycieczkę do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Tam odbył się koncert pt."KONCERT EDUKACYJNY - DZIECIĘCY KĄCIK WIELKICH KOMPOZYTORÓW"

Nasi uczniowi mogli zapoznać się z twórczością dawnych i współczesnych kompozytorów. Przedstawione były  kompozycje pisane dla młodych słuchaczy – które są piękne, mądre, niekiedy poważne a czasem śmieszne. Utwory wielkich kompozytorów m. in. : J. S. Bach, W. A. Mozart, F. Chopin, St. Moniuszko, W. Lutosławski.

          Podczas koncertu wystąpili także artyści, przedstawiając taniec, śpiew oraz bakowe stroje. Wystapił:
Akademicki Zespół Instrumentów Blaszanych to aż szesnastu muzyków – trąbki, rogi, puzony, tuba, gitara basowa, perkusja.
Karolina Sutt – skrzypce, laureatka międzynarodowych konkursów – m.in. I nagroda
„The International Competition XXI Century Art. – Kijów Violin Solo, studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku i Guildhall School of Music and Drama w Londynie.
Maciej Kułakowski – wiolonczela, gitara basowa, laureat wielu nagród międzynarodowych konkursów, student Akademii Muzycznej w Gdańsku i Hochschule für Music i. F.Liszta
w Weimarze.
Kacper Kukliński (12 lat) – fortepian uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej
im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku laureat m.in. I Ngroda – premio assoluto na VI International Piano Competition Piano Talents Milan – Mediolan 2016.

   

 

  

Wychowawcy klas II i III.


Kobietki w kl. 5A
 


 8 marca to dzień pełen uśmiechu. Święto Pań dużych i tych najmłodszych.
Nasi koledzy obdarowali nas własnoręcznie wykonanymi kolorowymi bransoletki i słodką niespodzianką w postaci cukierka.
- DZIĘKUJEM
Y.

notatka - ucz. J.Szymkowska i H.Kulin

 

 

notatka - ucz. J.Szymkowska i H.Kulin


Koncert "Trio Kurakas"

                23 lutego 2018 r. odbył się koncert zespołu „Trio Kurakas” współpracującym z Łódzkim Biurem Koncertowym „Wirtuoz”. Zespół  tworzą trzej znakomici muzycy: Mirko Fernandez Sanchez, Rafael Alfaro Alvarado i Maciej Malec. Głównym założeniem peruwiańsko- polskiej grupy muzycznej jest prezentowanie muzyki, tradycji, historii, obyczajów, geografii i szeroko pojętej kultury ludów Ameryki Łacińskiej.                        Zespół podczas koncertu  wykorzystał wiele utworów i  instrumentów charakterystycznych dla tamtego kręgu kulturowego. Podczas koncertu uczniowie nie tylko zapoznali się z największymi przebojami muzyki latynoskiej, ale również zostali zaproszeni do aktywnego udziału w koncercie poprzez wspólne zabawy.

 

 

 

 

                                                                        Jolanta Więckiewicz


Dzień Kobiet w klasie 5B

 

                   „Dzień Kobiet, Dzień Kobiet, niech każdy się dowie, że dzisiaj jest święto dziewczynek.” Zgodnie ze słowami znanej piosenki klasa 5B obchodziła dzisiaj tę uroczystość. Były kwiaty od kolegów dla koleżanek oraz dla Pań nauczycielek. Uroczystość w naszym małym gronie uświetnił pyszny tort oraz gra w kalambury pomiędzy drużynami dziewcząt i chłopców. Jak przystało na to święto, każda młoda dama olśniewała tym, co najpiękniejsze – uśmiechem ;-)

 

 

K.Siwko


8 Marca.

Było cudownie sukieneczki..cekinki kokardki korale, to był prawdziwy Dzień Kobiet..cukierkowo..różowo i bardzo kobieco.

 Uwielbiamy taki czas w naszej szkole, kiedy wszyscy możemy wykazać się swoją kreatywnością. Nie tylko dziewczynki miały swój dzień, znalazło się kilku odważnych chłopców którzy tego dnia wykazali się ogromnym poczuciem humoru i wielkim dystansem do siebie przebierając się za laseczki

Gratulacje i buziaki.

 

 

 

SU.


Z wizytą u strażaków

                 W poniedziałek, 26.02.2018 r., uczniowie klasy III A wybrali się z wizytą do Państwowej Straży Pożarnej w Malborku.

Celem spotkania było przybliżenie uczniom specyfiki pracy straży pożarnej oraz zasad bezpiecznego zachowania się w domu, szkole i w miejscu publicznym. Poruszono również temat czadu jego właściwości, zagrożenia jakie stwarza oraz jak się przed nim ustrzec.

Strażacy zaprezentowali dzieciom wyposażenie wozu bojowego, a także sprzęt niezbędny podczas akcji ratowniczych. Uczniowie przez chwilę mogli wcielić się w rolę strażaka zakładając hełm, ubranie ochronne oraz siedząc w kabinie wozu strażackiego. Atrakcją dla uczniów było zaprezentowanie przez strażaków zjazdu ze ślizgu, z którego korzystają w sytuacji alarmu. 

Podczas spotkania uczniowie uzyskali cenną wiedzę dotyczącą niebezpiecznej i odpowiedzialnej pracy straży pożarnej. Na zakończenie dzieci wręczyły strażakom podziękowanie oraz kwiaty.

 

 

 

J.Zaborowska


"Po co nam matematyka?" - warsztaty

           Dnia 05.03. 2018 r. odbyły się ponownie „warsztaty origami” dla uczniów

klas I – III. Zajęcia takie rozwijają: logikę, koncentrację i usprawniają manualność uczestników.

Uczniowie klas starszych z koła matematycznego wspierali swoją pomocą kolegów
z klas młodszych, tworząc wspólnie kolorowe uskrzydlone serduszka z papieru.

 

 

- Organizatorem warsztatów byli nauczyciele
z Zespołu Zadaniowego "Po co nam matematyka?"


„Przyroda zimą”- quiz

         Zespół zadaniowy „Motywowanie uczniów do poznawania przyrody w sposób aktywny, twórczy i dociekliwy”,  zaprosił uczniów do udziału w quizie przyrodniczym pod hasłem „Przyroda zimą”.

Odpowiedzi na zamieszczane w ciągu tygodnia pytania, uczniowie zapisywali na karteczkach i wrzucali do specjalnie przygotowanej skrzyneczki. Spośród prawidłowych odpowiedzi codziennie losowano laureatów, którzy otrzymywali nagrody.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem.

 

 

A. Konopko E. Krawczyk


Zima, zima, zima…

                Zimowa aura i śnieg, to świetna okazja do zabaw na świeżym powietrzu. Uczniowie z radością korzystają z uroków zimy. Doskonale się bawią i jednocześnie dbają o zdrowie oraz hartują organizm. 

 

 

 

A. Konopko,M. Łabiak


Pierwszaki na lodzie

                 Od grudnia 2017 r. wszystkie klasy pierwsze w ramach lekcji wychowania fizycznego nabywają i doskonalą umiejętności jazdy na łyżwach na miejskim lodowisku OSiR pod czujnym okiem naszego hokeisty pana Sławka Nawrockiego. Mimo wielu upadków i obolałych nóg na efekty nie trzeba było długo czekać. Dzieci chętnie uczestniczyły w grach i zabawach na lodzie.

 

 

 

A.Konopko, J.Piejko, M.Łabiak, A.Kalinowska


„Czerpanie papieru”- IA na warsztatach

             W środę 28 lutego 2018r. uczniowie klasy IA wybrali się do Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, aby wziąć udział w warsztatach pt. „Czerpanie papieru i piśmiennictwo”. Dzieci zapoznały się ze sztuką wytwarzania papieru. Każdy uczestnik warsztatów miał okazję wykonać swoją własną kartkę, czerpiąc arkusze z papierowej pulpy, a następnie ozdabiając ją suszonymi kwiatkami. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się także, jak kiedyś wyglądało piśmiennictwo, oraz nauczyli się pisać gęsim piórem.

 

 

A. Konopko


Odkrywaj,eksperymentuj,dociekaj  - po angielsku

            Uczenie się przez odkrywanie  to doskonały sposób na poznawania tajników przyrody.

Jednak  wykonywanie doświadczeń zgodnie z instrukcją w języku angielskim to nowość na zajęciach koła przyrodniczego. Taką możliwość w ciągu ostatnich dwóch miesięcy mieli członkowie koła dzięki obecności na zajęciach naszej włoskiej wolontariuszki . Maria  czynnie włączyła się zarówno w  przygotowanie instrukcji  ciekawych doświadczeń jak i w prowadzenie zajęć z naszymi młodymi naukowcami.

 

B. Maleńczyk


„RYMOWANE DRANIE  CZYLI WIERSZE TRUDNE NIESŁYCHANIE”

- szkolne świętowanie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

 

Dzień Języka Ojczystego - 21 lutego to święto, które ma przypominać o potrzebie ochrony różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń, do których doszło w 1952 r. w Bangladeszu (zginęło wówczas pięciu studentów domagających się nadania ich językowi rodzimemu – bengalskiemu – statusu języka urzędowego).

        W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego chętni uczniowie z klas 4-6 wykonali plakaty promujące poprawność językową
i kulturę języka.

         Podczas apelu pod hasłem „RYMOWANE DRANIE  CZYLI WIERSZE TRUDNE NIESŁYCHANIE”  przekonaliśmy się o  tym, jaki nasz język jest trudny, ale też zabawny i pełen dowcipu, słuchając    wierszy w znakomitym wykonaniu koleżanek kolegów z klas czwartych, piątych i szóstych.  Po występie  uczeń - recytator  losował  klasę   do wspólnego głośnego   odczytania pełnej  humoru rymowanki.

           W holu na pierwszym piętrze czekał na uczniów „Pociąg do … czytania”. Chętni uczniowie losowali też językowe i ortograficzne zagadki.

           Nasza wolontariuszka z Włoch pani Maria  na wybranych zajęciach uczyła podstawowych słów w swym ojczystym języku. Przybliżyło to nas do międzynarodowego charakteru  świętowania.

 

 

                                                                       ZZ „ WYBIERAMY CZYTANIE!”


Warsztaty „Od ziarenka do bochenka”

              W poniedziałek, 12 lutego 2018 r. uczniowie klasy I C wybrali się na warsztaty pt. „Od ziarenka do bochenka” do Szkoły Łacińskiej. Na zajęciach dowiedzieli się skąd bierze się chleb, jak wygląda kłos pszenicy, żyta, jęczmienia, a jak wiecha owsa, jak powstaje mąka oraz kasza. W ramach części praktycznej, podczas zajęć pod okiem instruktora, dzieci samodzielnie uformowały i ozdobiły bułeczki, a w oczekiwaniu na ich wypieczenie wykonały laleczki ze słomy.   

      

 

   

M.Łabiak


Ferie 2018

                Od 29.01 - 09.02.2018 r. trwała przerwa feryjna w szkole. Dla wszystkich chętnych, którzy w tym okresie nie wyjechali na wypoczynek, Dyrekcja Szkoły w porozumieniu z MCKiE przygotowała ofertę zajęć sportowych. W pierwszym tygodniu ferii zimowych zajęcia prowadzone były zgodnie z harmonogramem w godzinach od 700 – 1500. Zajęcia odbywały się na lodowisku Ośrodka Sportu i Rekreacji a także auli Szkoły Podstawowej nr 3, sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 5  z podziałem na grupy wiekowe. Sportowe ferie  obejmowały naukę i doskonalenie jazdy na łyżwach dla początkujących głównie dla uczniów klas I-III , oraz gry i zabawy na lodzie a także gry w minihokeja i hokeja na lodzie dla bardziej zaawansowanych uczniów na lodowisku miejskim OSiR. Kolejne zajęcia odbywały się w auli SP3 z podziałem na dwie grupy wiekowe : klasy I-III i IV-VI i starsi. Obejmowały gry i zabawy rekreacyjne, oraz mini turnieje między innymi: tenisa stołowego, mini piłki nożnej halowej, mini piłki ręcznej oraz unihokeja. W sali SP5 prowadzone były zajęcia z piłki sitkowej w formie gier i zabaw. W drugim tygodniu przerwy feryjnej zajęcia prowadzone były w auli SP 3 oraz sali SP 5 zajęcia prowadzone były w formie gier i zabaw. 02.02.2018 dla najbardziej aktywnych uczestników ferii na sportowo zorganizowany został wyjazd do Jumpcity w Gdańsku. W zajęciach łącznie systematycznie uczestniczyło 50 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz innych szkół podstawowych i gimnazjalnych z Malborka.

D.Rowinski


Uczymy innych czyli zamiana ról...

         O tym jak to jest  gdy uczy się innych, przekonali się kilka dni temu uczniowie klas trzecich, którzy z małą pomocą, poprowadzili lekcję języka angielskiego. Uczniowie którzy weszli w rolę nauczyciela, musieli przygotować sie do lekcji już kilka dni wczesniej, aby na zajęciach przekazać nową wiedzę i przedstawić ciekawe metody tj krzyżówki, rebusy, czy przyklejanki. Taka metoda pozwala rozwinąć umiejętności komunikacji, prezentacji i przekazywania wiedzy w prosty i zrozumiały sposób. Uczniowie poprzez samodzielne planowanie i prowadzenie lekcji przejmują więcej odpowiedzialności za to czego, jak i po co się uczą. Gratuluję wszystkim uczniom którzy podjeli wyzwanie i zamienili sie rolą na ten jeden dzień.

 

                                                                               

  Nauczycielka j.angielskiego


Love is in the air :-)....czyli Walentynki w naszej "Trójce "

...było malowanie serduszek przez sztab dziewczyn i nasza wolontariuszkę Marie...w ubiorze dominował kolor czerwony....a na korytarzu słychać było romantyczne piosenki polskie i włoskie...

Od samego rana prężnie działała Poczta Walentynkowa wręczając miłosne karteczki od anonimowych wielbicieli.  Uwielbiamy takie dni...nastrój życzliwości i "motylki w brzuchu" udzieliły się  wszystkim, bo przecież Miłośc dodaje skrzydeł :-)

 

pozdrawiamy SU i wolontariuszka Maria


„Duży uczy małego” Cd.

                W ramach cyklu zajęć odbywających się pod hasłem  „Duży uczy małego”, uczeń klasy Va Oliwier Olak opowiedział młodszym kolegom z Koła ekologicznego o swojej pasji, jaką są dinozaury. Zaprezentował wybranych przedstawicieli tego gatunku. Opowiedział na ich temat wiele ciekawostek. Pokazał zdjęcia i figurki tych wymarłych zwierząt oraz polecił książki, z których czerpie o nich wiedzę.

                Forma tego typu zajęć okazała się bardzo atrakcyjna. Uczniowie uczestniczyli w nich z dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem.

 

Aleksandra Konopko


ROZGRYWKI GIER PLANSZOWYCH  NA DZIEŃ BABCI I DZIADKA

                Choć styczeń to miesiąc zimowy, pełen mroźnych chwil, są w nim jednak takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu - to Święto naszych Kochanych Babć i Dziadków.

  Kiedyś każdy z nas był dzieckiem i pamięta, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają dziadkowie. Tak naprawdę każdego dnia w roku, dziadkowie myślą i troszczą się o swoje wnuki. To właśnie oni potrafią cierpliwie wysłuchać zwierzeń i marzeń, które rodzą się w małych główkach dzieci.

W tym roku w naszej szkole w niecodzienny sposób uczciliśmy ich święto.                

23.01.2018 r.  uczniowie klas młodszych zaprosili swoje babcie i dziadków na wspólne rozgrywki gier planszowych. Okazało się, że jest to jeden z popularniejszych sposobów spędzania czasu wnucząt z dziadkami.

                Dziękujemy Seniorom za pokazanie nam swoich gier oraz za otwartość i zaangażowanie w poznanie aktualnie popularnych gier. Był to niezwykle miło spędzony czas, wypełniony śmiechem, radością, sympatycznymi rozmowami i wspomnieniami. Dziękując Dziadkom za poświęcony czas życzymy wielu szczęśliwych lat w zdrowiu i pogodzie ducha.

 

 

                                                                                  J. Zaborowska, M. Godlewska


Bezpieczeństwo w internecie

           W dniu 22.01.2018 w auli Szkoły Podstawowej nr 3 odbyło się spotkanie z policjantka.  Pani Katarzyna Marczyk przeprowadziła zajęcia z klasami IV-VI na temat bezpieczeństwa w Internecie. Uczniowie dowiedzieli się m.in jakie mogą być konsekwencje udostępniania swoich danych      osobowych i zdjęć, co grozi za rozpowszechnianie w sieci nagrań innych osób oraz jak radzić sobie z cyberprzemocą. Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu nasi uczniowie staną się czujniejsi na zagrożenia jakie niesie ze sobą korzystanie z sieci.

 

M. Kapczyńska


 

DBI - "Tworzymy kulturę szacunku w Sieci"

 

Nad działaniami w naszej szkole czuwają: Zespół Zadaniowy „Bezpieczny Internet”, nauczyciele i wychowawcy.

1. Przeprowadzenie wśród uczniów i rodziców ankiety na temat: "Świadomego i bezpiecznego korzystania z narzędzi TIK".
2. Spotkanie dla rodziców na temat "Czy wiesz w co gra Twoje dziecko".
3. Zaprezentowanie wyników z przeprowadzonej ankiety, wśród uczniów i rodziców.
4. Zaproszenie na spotkanie specjalistów do spraw uzależnień: mecenasa, prawnika, którzy udzielą porad prawnych dotyczących między innymi, skutków niewłaściwego korzystania
z internetu przez nieletnich a odpowiedzialność rodziców. Przedstawienie prezentacji
i omówieniem problem uzależnień dzieci od Internetu.
5. Nagranie filmiku przez uczniów klasy 6 w którym wyjaśnią skróty używane w Sieci
w komunikacji uczniowskiej. Podzielą się uczniowskimi doświadczeniami z korzystania
z dostępnych technologii komunikacyjnych.
6. Spotkanie z policjantami komendy malborskiej dla kl. 1-3 w ramach prowadzonych działań profilaktycznych "Uczę się bezpieczeństwa" - 5 spotkań w ciągu roku szkolnego.
7. Spotkanie uczniów w maju br. ze Strażą Miejską na temat: "Obserwacja monitoringu".
8. Uczniowie zaprezentują swoje działania, doświadczenia i nakręcony filmik w Codziennej Gazecie Internetowej www.82-200.pl oraz w Radio Malbork.
9. Warsztaty z policjantami w kl. 4-6 "Prawo w cyberprzemocy".
10. Lekcje informatyki w kl. 4-6 Nie daj się wciągnąć w Sieć. Bezpieczne wędrówki w Internecie. Podróż z przeszkodami w Sieci.
11. Konkurs szkolny na plakat "Tworzymy kulturę szacunku w Sieci", dla uczniów kl. 4-6
z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Prezentacja i galeria prac uczniów na korytarzu szkolnym
z rozdaniem dyplomów i nagród.

foto: http://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html

 

 

ASz

 


Warsztaty przędzalnictwa/powroźnictwa

 

Pan Józef Madej omówił i pokazał z jak różnych roślin można zrobić przędzę.

Uczniowie mogli wykonać splot skręconej linki na średniowiecznym urządzeniu.

Wykonali pamiątkową ozdobę, kwiatu, mini serwety.

Warsztaty dały możliwość zapoznania się z dawnymi technikami przędzenia

i skręcania sznura.

Powroźnictwo – rzemiosło wykonywane przez powroźnika, polegające na produkcji

lin i powrozów poprzez splatanie lub skręcanie kilku oddzielnych sznurów.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Powroźnictwo


 

ASz


 

 

Teatr Miniatura

                W dniu 03.01.2018 r. uczniowie klas pierwszych wybrali się do Teatru Miniatura w Gdańsku, gdzie mogli obejrzeć spektakl pt. "Cudowne święta Malwiny". Opowiadał on o czarodzieju Mizantropie, który uważał, ze ludzie nie potrafią obchodzić świąt, dlatego postanowił, że już ich nie będzie. Główna bohaterka - Malwina, nie pozwoliła na to i z pomocą zwariowanych kolędników udowodniła, co jest w świętach ważne. Spektakl pozwolił wszystkim jeszcze raz poczuć atmosferę świąt.

 

 

A.Kalinowska


 

"Warsztaty ceramiczne w 3B"

                Nowy rok uczniowie 3B rozpoczęli od warsztatów ceramicznych prowadzonych przez Paną Beatę Grudziecką z Pracowni Ceramicznej "Stare Miasto". Dzieci mogły zapoznać się z różnymi technikami wyrabiania ceramiki oraz samemu spróbować "lepienia garnków". Naczynia przygotowane przez małych garncarzy zostały wypalone i ozdobione. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością i cierpliwością podczas wykonania i ozdabiania swoich prac.

 

M.Brzezicka-Major


 

Wigilia w klasie 4B

                Przy dźwiękach gitary i wigilijnych potrawach wspólnie śpiewaliśmy kolędy i spędzaliśmy wigilię klasową.

 

 

B.Maleńczyk


 

Wigilia w klasie 5B

                Dnia 22 grudnia 2017r. odbyła się Wigilia klasowa, którą zaczęliśmy tradycyjnie od życzeń i opłatka. Po wspaniałej uczty przyszła pora na prezenty od Świętego Mikołaja, które przyniosły wiele uśmiechów na nasze twarze.

 

Wigilia w klasie 5

 

K.Siwko


Wigilia Klasowa klasy 5C

Dnia 22.12.2017 odbyła się Wigilia Klasowa klasy 5C. Zaczęliśmy od śpiewania kolęd i podzielenia się opłatkiem, po czym wszyscy zasiedli przy wspólnym stole, aby zjeść drobny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Każdy otrzymał prezent, który pozwoli rodzinne spędzić czas w gronie najbliższych.

 

A.Nowalińska-Krukowicz


 

Klasa 5C praca w grupach

Przed świętami każdy ma ogrom przygotowań. Klas 5 C w grupach przygotowywała świąteczne deklaracje na drzwi. Każda z grup miała inne materiały dekoracyjne i inne pomysły. Nie odbyło się bez wymiany zdań ale dzieci szybko dochodziły do kompromisu. Zapraszamy do oglądnięcia naszych pięknych efektów wspólnej pracy.

 

 

A.Nowalińska-Krukowicz


 

 

Dzień Przytulania

                Dnia 20.12.2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Przytulania. Uczniowie SU przebrani w kolorowe stroje, odwiedzali szkolne klasy zachęcając wszystkich, aby dzień ten był pełen uśmiechu i radości.

Przytulasom nie było końca ...

 

 

A.K i Asz


Klasa 5C w Fun Arena w Gdańsku

                Z okazji Mikołajek klasa 5 C wybrała się do Fun Arena w Gdańsku, spędzili ten dzień bardzo aktywnie, mając do dyspozycji 1000 metrów kwadratowych,na których znajdują się różne trampoliny. Wszyscy zmęczeni, lecz zadowoleni wróciliśmy, planując kolejną wycieczkę.

 

A.Nowalińska-Krukowicz


 

Transmisja spektaklu lalkowego z Kielc

Dnia 13.12.2017r. zerówka oraz klasy I-III (1A, 1C,3C) obejrzały transmisję spektaklu lalkowego pt." Kopciuszek". Transmisja odbywała się na żywo z Teatru Lalki i Aktora KUBUŚ w Kielcach. Uczniowie mają okazję oglądać na żywo transmisje przedstawień teatralnych ze względu na udział szkoły w Internetowym Teatrze dla szkół.

 


 

K.Miecznik, B.Gał - Zespół Zadaniowy "Wybieramy czytanie"


 

 

Lekcja historii w Zamku krzyżackim

                Dnia 8.12.2017 klasa 2a i 2b uczestniczyły w lekcji historii w Zamku w Malborku. Zadaniem dzieci w trakcie zwiedzania było rozszyfrowanie kilkunastu zagadek, które przygotowała pani przewodnik. Za każdą prawidłową odpowiedź dzieci uzyskiwały jedną literkę, która składała się na końcowe hasło. Niezwykła przygoda, ciekawy sposób opowiadania z pewnością przyczyniły się do poszerzenia wiedzy na temat malborskiego zamku.

 

 

K.Tomasik


 

 

 

"Mikołajkowa wycieczka do kina"

                W dniu 07.12.2017 r. uczniowie klas pierwszych, udali się na wycieczkę do kina w Sztumie na bajkę pt."Kumple z dżungli". Wycieczka zorganizowana była w ramach Mikołajek obchodzonych jak co roku 6 grudnia. Uczniowie od rana byli w świetnych humorach.

Nie mogli doczekać się seansu. Oglądając film o przyjaźni, mali widzowie dowiedzieli się, że aby osiągnąć sukces liczy się przede wszystkim współpraca w zespole. Dowiedzieli się także, że zarówno młodość, jak i dojrzałość to wartości, z których warto czerpać wzorce, bo mają wiele do zaoferowania. Po udanym seansie, uczniowie wraz z nauczycielkami udali się na spacer w okolice jeziora sztumskiego. Wszyscy wrócili szczęśliwi i zadowoleni.

 

A.K


 

 

Mikołajki

                Dnia 6 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Mikołajki. Korytarze klas I-III jak i IV-VI zapełnione były uczniami w czerwonych czapeczkach. Nie zabrakło również małych upominków od Mikołaja, a to znaczy, że wszystkie dzieci były w tym roku grzeczne!

 

Mamy nadzieję, że za rok Mikołaj również obsypie nas takimi słodkościami!

 

 

D.Sokołowska


Lekcja wychowania fizycznego

                Aby potwierdzić powiedzenie, że lekcje wychowania fizycznego nie mogą być nudne.

Klasa 5C wybrała się na miejskie lodowisko, aby doskonalić umiejętności.

A.Nowalińska-Krukowicz


 

 

"Po co nam matematyka?"

                Dnia 30 listopada 2017 r. odbyły się w naszej szkole Warsztaty Origami dla uczniów

klas I – III. Są to zajęcia rozwijające logikę i koncentrację małych uczestników.

Dzieci spędziły wspaniały czas ze swoimi rówieśnikami tworząc piękne kolorowe

koty z papieru.

- Organizatorem warsztatów byli nauczyciele z Zespołu Zadaniowego "Po co nam matematyka?"

 

 

A.Grabowska


Aktywna przerwa

                W trosce o bezpieczeństw uczniów klas 4-6 codziennie odbywa się "Aktywna przerw", która pozwala dzieciom spędzić aktywnie, aby na zajęciach dydaktycznych mogli się lepiej skoncentrować i rozładować stres i napięcie.

M.Kapczyńska


Spektakl profilaktyczny "Awantura o żabę"

                01 grudnia 2017r. uczniowie klas I i II oraz oddziału przedszkolnego obejrzeli spektakl profilaktyczny pod tytułem "Awantura o żabę" w wykonaniu aktorów z Teatru "Kurtyna" z Krakowa.

 

Przedstawienie opowiadało o pożytkach płynących z pracowitości, dobrego zachowania, akceptacji, szacunku, posłuszeństwa wobec opiekunów i osób starszych. W spektaklu aktorzy zaprezentowali jak unikać lenistwa, próżności, samolubstwa i agresji.

 

Przedstawienie uświadomiło uczniom jak ważną rzeczą jest dbać o zdrowie oraz prowadzić zdrowy tryb życia. Spektakl posiadał oprawę muzyczną i piękne kostiumy. Był pełen dynamicznych i humorystycznych dialogów, które wciągnęły widza w interakcję.


 

J.W.


Tydzień promocji zdrowia

- Tydzień naszych działań 16-20.10.2017r.

1. Spotkanie klas III z ratownikiem medycznym nt. "Pierwsza pomoc
przed-medyczna"

2. Dzień naturalnych, zdrowych soków w klasach I-VI. "Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki - znaczenie witamin w rozwoju dziecka - prezentacja w klasach I

3. Spotkanie w klasach IV-VI z ratownikami medycznymi ze Stowarzyszenia Joannici Dzieło Pomocy "Pierwsza pomoc przed-medyczna"

4. Spotkanie w klasach II i III z dietetykiem i animatorem zdrowia z Instytutu Żywienia i Rozwoju Eligo z Gdyni nt. "Piramida zdrowego wyboru"

5. "Dzień zdrowej kanapki" w klasach I-III oraz "Zdrowe kanapki dają moc" w klasach IVa, VI a, VIb

6. "Sportowe rozgrywki w dwa ognie i w ringo" klas II i III

7. Rajd rowerowy klas III

8. Czynny wypoczynek na świeżym powietrzu - wycieczka klas I do Wirt

9. "Owocowa przerwa" dla klas 0- VI - degustacja jabłek.
10. Dzień nabiału:
"Znaczenie mleka i produktów mlecznych w diecie dzieci"- prezentacja dla klas II i III,
"Pij mleko"- prezentacja dla klas I oraz spotkanie z pielęgniarką szkolną.

11. Muzyczna przerwa dla wszystkich klas

12. "Dzień świeżaka" - przedstawienie koła ekologicznego (kl.1a i 3e) dla klas 0-III

13. "Warzywne co nieco" - klasy I wykonały warzywne kukiełki.

15. Spotkanie z asystentkami stomatologa z Przychodni Stomatologicznej M-DENT "Higiena jamy ustnej" w klasach I

16. Nasza świetlica szkolna zadbała o dekoracje w stołówce

A.Jaszkowska


 

 

"Gang Świeżaków przedstawia"

                W piątek 20.10.2017r. członkowie Koła Młodych Ekologów oraz uczniowie klasy III E zaprosili koleżanki i kolegów z klas 0- III do wspólnej zabawy pod hasłem „Gang Świeżaków przedstawia”. Wierszem i piosenką zachęcali do spożywania warzyw i owoców oraz do uprawiania ćwiczeń fizycznych.

                Udział w przedstawieniu dostarczył wielu wrażeń zarówno występującym, jak i widzom, którzy spontanicznie przyłączyli się śpiewu oraz ćwiczeń ze Świeżakami.

 

 

A.Konopko, E.Krawczyk


 

 

Pierwszaki na wycieczce w Wirtach

                Dnia 18 października 2017r. uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę przyrodniczą do Arboretum w Wirtach. Wędrując ścieżką dydaktyczną ogrodu dendrologicznego, poznawali gatunki drzew i krzew pochodzących z różnych stron świata. Podziwiali piękno jesiennej przyrody z tarasów widokowych nad Jeziorem Borzechowskim. Po spacerze uczniowie regenerowali siły, spożywając kiełbaski upieczone w ognisku.

Pobyt w Arboretum był także okazją do zakupu sadzonek drzew i krzewów, które młodzi przyrodnicy zasadzą w swoich ogrodach.

 

 

A.Konopko, M.Łabiak


Klasa 3D

          16 października klasa 3d uczestniczyła w zajęciach

w Szkole Łacińskiej pt."Od ziarenka do bochenka".

M.Godlewska


 

 

Dzień Edukacji Narodowej

                Dnia 13.10.2017r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej.

Szkolny Zespół Zadaniowy "Moja mała i wielka ojczyzna" przygotował dla uczniów prezentacje multimedialną dotyczącą Komisji Edukacji Narodowej. Podczas prezentacji dzieci dowiedziały się czym zajmuje się Komisja Edukacji Narodowej, bliżej poznały historię jej powstania, a także kto był pierwszym prezesem i członkami KEN-u.

Spotkanie zakończyło się wręczeniem przez panią dyrektor Beatę Kacprowicz nagród dla nauczycieli.

 

 

Klaudia Dziki


Wyjazd do kina HELIOS w Tczewie

                Nutkę ciekawości w dniu 07.10.2017r. przeżyli uczniowie kl. 4-6 podczas oglądania filmu "Tarapaty". Nieoczekiwana wakacyjna przygoda głównej bohaterki, miały pokonać nieufność i odważyć się na przyjaźń przy rozwiązaniu kłopotliwej zagadki prowadzący do rodzinnego skarbu.


 

ASz


 

 

"Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH"

                5 października 2017r. klasa 4 b uczestniczyła w spotkaniu z Panią Małgorzatą Strękowską-Zarembą autorką ponad 40 książek dla dzieci, dziennikarką, recenzentką, współautorką podręczników, członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, laureatką wielu konkursów, m.in.za książkę "Abecelki i duch Bursztynowego Domu" otrzymała w 2004 r. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

                Spotkanie to odbyło się w Mediatece w ramach już 10. POMORSKICH SPOTKAŃ PISARZY Z MŁODYMI CZYTELNIKAMI - "Z KSIĄŻKA NA WALIZKACH". Autorka opowiadała dzieciom o początkach swojej kariery pisarskiej oraz skąd czerpie pomysły na pisanie. Zaprezentowała swoje książki, czytając ich zabawne fragmenty. Zadawała też zagadki literackie, zaproponowała wspólną wymowę trudnych wyrazów i zwrotów oraz rapowała. Dziękując za spotkanie, nasi uczniowie wręczyli pisarce bukiet kwiatów.

                Wszyscy uczestnicy tego poranka w Mediatece mogli zakupić książki Pani Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby, na których autorka wpisywała pamiątkowy autograf.

 

 

M.Budzyńska, M.Maleńczyk


 

 

Dzień Chłopca

         Święto chłopca obchodzimy w Polsce 30 września, ponieważ jest to święto dość młode, obchodzone jest na całym świecie w różnych dniach.

                Dziewczęta z klasy I C, w piątek 29 września, wręczyły ciekawe upominki dla swoich kolegów i złożyły im najserdeczniejsze życzenia.

Był też prezent "Słodka niespodzianka" – tort dla wszystkich dzieci.

                A chłopcom z naszej szkoły życzymy wszystkiego najlepszego!!!

 

 

M.Łabiak


 

 

Spotkanie z policjantkami

                We wtorek, 26.09.2017r. uczniowie klas pierwszych spotkali się z przedstawicielkami Komendy Powiatowej Policji w Malborku. Panie policjantki omówiły zagadnienia dotyczące bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz zasady zachowania w różnych niebezpiecznych sytuacjach dnia codziennego.

                Uczniowie z uwagą obejrzeli przygotowaną prezentację oraz aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych, co z pewnością wpłynie na usystematyzowanie posiadanej już wiedzy.

 

 

A.Konopko, M.Łabiak



 

 

Bezpieczna droga do szkoły

                W piątek 15 września uczniowie klasy I A, wybrali się na swój pierwszy spacer, podczas którego obserwowali pojazdy i pieszych.

                Omawiali znaki drogowe znajdujące się w najbliższej okolicy szkoły. Przećwiczyli też w sposób praktyczny, jak należy bezpiecznie zachowywać się na przejściu dla pieszych z zastosowaniem zasad poznanych na lekcji.

 

 

A.Konopko


 

 

Wmurowania aktu erekcyjnego

                5 września odbyła się ceremonia podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego. W tym dniu przedstawiciele Urzędu Miasta, uczniów, rodziców oraz wykonawcy hali sportowej wraz z panią dyrektor Beatą Kacprowicz podpisali, a następnie wmurowali dokument w jedną z powstających ścian budynku. Kolejnym etapem, na który wszyscy czekamy jest uroczystość zakończenia inwestycji pełnowymiarowej sali gimnastycznej wraz z blokiem dydaktycznym.

 

Termin oddania budynku planowany jest na rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego, czyli wrzesień 2018.

 

 

Marta Kapczyńska


 

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego z pasowaniem

                W poniedziałek 4 września 2017r. o godzinie 11 odbyła się uroczystość inauguracji nowego roku szkolnego 2017/2018. Jako pierwsza głos zabrała pani Dorota Wensker, witając dzieci oraz rodziców. Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. W dalszej części pani dyrektor Beata Kacprowicz przedstawiła nowych nauczycieli, którzy zostali przywitani radosnym okrzykiem "hip hip hura".

                Podczas gdy starsi uczniowie udali się do swoich sal lekcyjnych, uczniowie klas pierwszych zostali zaproszeni do sali gimnastycznej, gdzie odbyło się uroczyste ślubowanie. Wychowawcy klas odczytywali imiona i nazwiska uczniów, którzy wychodząc na środek, pasowani byli przez panią dyrektor Beatę Kacprowicz na uczniów klasy pierwszej. Przygotowano też miłą niespodziankę dla "pierwszaków". Był to duży tort z okazji ich wkroczenia w progi naszej szkoły. Uroczystość zakończyło złożenie życzeń z okazji nowego roku szkolnego. Następnie uczniowie udali się do swoich nowych sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.

 

 

D.Kuczewska


 

 

78 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

                W piątek 1.09.2017 r. w 78 rocznicę wybuchu II wojny światowej wzięliśmy udział w uroczystości patriotycznej pod Pomnikiem Poległych Celników Polskich w Kałdowie. To właśnie w tym miejscu rozegrały się jedne z pierwszych wydarzeń drugiej wojny światowej. Pomnik w malborskim Kałdowie to dla celników najważniejsze miejsce podczas kolejnych rocznic wybuchu drugiej wojny światowej. Tu, gdzie obecnie stoi pomnik, znajdowało się przejście graniczne. Po ostrzelaniu i spaleniu placówki celnej przez hitlerowców w maju 1939 r. polscy inspektorzy celni nie wycofali się, tylko kontynuowali swoją służbę w wagonach kolejowych ustawionych na bocznicy.

                W uroczystości upamiętniającej wydarzenia z 1 września 1939 r. wzięli udział żołnierze, straż graniczna, kolejarze, służba celna, służba celno-skarbowa, a także władze miasta, nauczyciele, uczniowie, mieszkańcy Malborka.

 

 

D.Kuczewska