Dzień Żołnierzy Wyklętych

Utworzono dnia 09.03.2020

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy. W tym szczególnym dniu chcemy wyrazić wdzięczność wszystkim żołnierzom, którzy walczyli o wolność i  suwerenność naszej Ojczyzny. Żołnierze wyklęci to bohaterzy walczący w konspiracji antykomunistycznej. Ówczesna władza po 1945 roku chciała wymazać bohaterskich żołnierzy z kart historii. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy wyklętych obchodzony był również w naszej szkole. Uczniowie klasy 6C udali się pod pomnik Danuty Siedzikówny ps. ,,Inka'' w Malborku. Ta zaledwie 18 letnia dziewczyna poświęciła swoje życie o wolność ukochanej Ojczyzny. Została  zastrzelona 28 sierpnia 1946 roku w więzieniu w Gdańsku. W grypsie do sióstr Mikołajewskich z Gdańska, krótko przed śmiercią, „Inka” napisała: "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba"

Dzień Żołnierzy Wyklętych

Utworzono dnia 09.03.2020, 17:27