Kolejna rocznica wybuchu II Wojny Światowej- to już 79 lat!

Utworzono dnia 03.09.2018

W sobotę pierwszego września odbyły się uroczystości na cześć ofiar największej tragedii czasów współczesnych, jaką była II wojna światowa. Wzięliśmy udział w 79 rocznicy, a uroczystości patriotyczne odbyły się pod Pomnikiem Poległych Celników Polskich w Kałdowie. To właśnie w tym miejscu rozegrały się jedne z pierwszych wydarzeń drugiej wojny światowej. Pomnik w malborskim Kałdowie to dla celników najważniejsze miejsce podczas kolejnych rocznic wybuchu drugiej wojny światowej. Tu, gdzie obecnie stoi pomnik, znajdowało się przejście graniczne. Po ostrzelaniu i spaleniu placówki celnej przez hitlerowców w maju 1939 r. polscy inspektorzy celni nie wycofali się, tylko kontynuowali swoją służbę w wagonach kolejowych ustawionych na bocznicy.

W tym roku przemówienia wygłosili m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Piotr Walczak oraz burmistrz Malborka Marek Charzewski. Podczas obchodów odczytano także Apel Pamięci, po którym delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie z Pocztu Sztandarowego tj: Daria Pilipiec, Jagoda Urbanowska oraz Bartosz Seńko.
                                                                                                                                                                                                                                                                     D. Kuczewska