„Wyspa Zagadek 2018” - wyjazd do Szwecji

Utworzono dnia 25.10.2018

Wspomnienia laureatki Hanny Kulin z wyjazdu do Szwecji, który był nagrodą w Ogólnopolskim 18. Konkursie TUU „Wyspa Zagadek 2018”.

18 października 2018 roku w UM Gdyni wręczono nam dyplomy, drobne upominki oraz najważniejszą, nagrodę dla laureatów wyjazd do Ośrodka Doświadczeń i Kształcenia Twórczego Kreativum w Karlshamn. Popłynęliśmy promem Stena Line najpierw do Karlskrony a później autobusem do Karlshamn.

W Szwecji byliśmy gośćmi w jednej ze szkół. Zobaczyliśmy sale lekcyjne, obserwowaliśmy zajęcia, dowiedzieliśmy się że:

- Uczniowie oceniani są dopiero od 12 roku życia.
- Po lekcjach każdy uczeń może rozwijać swoje zainteresowania.
- W każdej klasie uczniowie mają swój własny kącik czytelniczy.
- Każda ławka jest wyposażona w półeczkę z książkami, przyborami, laptopem oznaczona imię danego dziecka.

Następnym przystankiem zwiedzania był Ośrodku Kreativum w Karlshamn. Uczestniczyliśmy w warsztatach i różnorodnych zadania jak: przewodzenie ciepła, programowanie robotów, urządzenia odzwierciedlające wypadki, teleskopy przez które, widać było planety, kryształy, które zamieniały sygnały docierające do Ziemi z kosmosu na muzykę, urządzenie, dzięki któremu za pomocą myśli, można było przesunąć piłeczkę, tester zadający pytania, urządzenie zmiany swojej tonację głosu.

Zwiedziliśmy miasteczko jego uliczki, zabudowę i otaczającą przyrodę.

Po raz pierwszy otrzymałam niezwykłą nagrodę – dziękuję.
Wyjazd, choć krótki, pełen doświadczeń i wrażeń, gdzie mogłam się spotkać z pozostałymi laureatami i organizatorami konkursu.

notatka i foto: H.Kulin

Wspomnienia ze Szwecji