Wycieczka klas 5 do muzeum we Wdzydzach Kiszewskich

Utworzono dnia 14.09.2022

Uczniowie klas 5 we wtorek, 13 września 2022 r. wybrali się na wycieczkę do skansenu, czyli Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. Jest to najstarszy skansen w Polsce. Został założony w 1906 roku przez małżeństwo Teodorę i Izydora Gulgowskich. Zakochani w folklorze Kaszub i Kociewia, zakupili od miejscowego gospodarza XVIII-wieczną chałupę podcieniową w której powstało prywatne Kaszubskie Muzeum we Wdzydzach. Przez lata zgromadzono tam wiele zabytkowych obiektów: kompletne zagrody chłopskie, dworki, szkołę, kuźnię, karczmę, tartak, wiatraki a nawet XVII-wieczny kościółek ze Swornychgaci. W skansenie można nie tylko zobaczyć, jak wyglądały dawniej kaszubskie i kociewskie wsie, ale także uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach.

A oto nasze wspomnienia :)

Utworzono dnia 15.09.2022, 16:10