Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 3 w Malborku

Aktualności

Wystawa plastyczna w bibliotece szkolnej

W ramach szkolnych eliminacji konkursu plastycznego "Przyjaciele Małego Księcia", uczniowie klas 1-3 wykonali prace zainspirowane postaciami i przesłaniem książki "Mały Książę" autorstwa Antoine de Saint-Exupéry'ego.  Stworzone przez najmłodszych uczniów szkoły prace przedstawiają różnorodne interpretacje uczniów na temat tej klasycznej opowieści. Zapraszam do odwiedzenia biblioteki szkolnej, gdzie można obejrzeć rysunki i  kolaże, które są efektem wyobraźni, kreatywności oraz umiejętność wyrażania swoich myśli i uczuć poprzez sztukę.

Gratulujemy uczestnikom konkursu i dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.                                                                                                    

 

PRZERWA NA CZYTANIE

31.10 dołączyliśmy do czwartej międzynarodowej edycji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Tego dnia na przerwach 131 uczniów czytało przyniesione ze sobą książki lub dostępne we wszystkich klasach czasopisma.
Przedstawiciele SU czytali uczniom klas młodszych.

 

Zapalmy wirtualny znicz

W dniu 30.10 uczniowie klas 4-8 mieli możliwość odwiedzenia strony internetowej Muzeum Stutthof w Sztutowie i zapalenia wirtualnego znicza, co stanowiło symboliczny gest uczczenia pamięci więźniów, którzy cierpieli i zmarli w tym obozie. Ta inicjatywa miała na celu zachęcenie do refleksji nad wydarzeniami z historii Polski, które wpłynęły na naszą kulturę i tożsamość narodową. Były okazją, by kultywować wartości związane z pamięcią o naszych przodkach, tradycji odwiedzania grobów, modlenia się za zmarłych i zapalania zniczy. 

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym.

Dorota Wensker

 

ZAJĘCIA EDUKACYJNE Z PRACOWNIKAMI DZIAŁU OŚWIATOWEGO MUZEUM STUTTHOF W SZTUTOWIE 

W dniu 27.10 uczniowie klas ósmych uczestniczyli w fascynujących zajęciach w bibliotece szkolnej, prowadzonych przez pracowników Muzeum Stutthof w Sztutowie, których tematem było życie Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku i problem dyskryminacji w historii oraz współczesności. Na początku spotkania zostaliśmy wprowadzeni w kontekst Wolnego Miasta Gdańska oraz dowiedzieliśmy się o obecności społeczności polskiej w mieście, która stanowiła ważną część tej wielokulturowej przestrzeni. Pani Ewa Malinowska i p. Łukasz Kępski przedstawili nam przykłady dyskryminacji, z jaką borykali się Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku, takie jak ograniczenia w używaniu języka polskiego i dostępie do edukacji. Byliśmy świadkami wzrostu nacjonalizmu niemieckiego i uprzedzeń wobec Polaków, które wpłynęły na życie tej społeczności. Zajęcia poruszały również zagadnienia współczesnej dyskryminacji i uprzedzeń. Uczestnicy mieli okazję dyskutować o współczesnych wyzwaniach związanych z dyskryminacją. 

Spotkanie było inspirujące i pozostawiło głębokie wrażenie na uczestnikach, zachęcając do refleksji nad przeszłością i jej wpływem na teraźniejszość. Dziękujemy prowadzącym za cenne informacje i refleksje nad tematami tak ważnymi dla naszej historii i współczesności oraz za podarowanie bibliotece szkolnej publikacji P. Zielińskiego, K. Korda, L. Zdrojewskiego „ Jak skała na morzu- o polskości Pomorza”, z których uczniowie i nauczyciele będą mogli korzystać na lekcjach historii.

Dorota Wensker