Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 3 w Malborku

Rok szkolny 2021/22

Bohaterowie literaccy z masy solnej

Uczniowie klas 4a i 4b po zapoznaniu się z treścią lektury „ Akademia Pana Kleksa” oraz po obejrzeniu spektaklu teatralnego „ Piotruś Pan” z masy solnej wykonali wybrane postacie literackie. Autorzy najciekawszych prac otrzymali upominki zakupione z środków NPRCz. Efekty ich pracy, cieszą się dużym zainteresowaniem odwiedzających bibliotekę szkolną.

C:\Users\dorota\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\IMG_2426.jpgC:\Users\dorota\Downloads\IMG-3053.jpg

 

Robert Lewandowski – idol młodzieży

Podczas zdalnych lekcji wychowania fizycznego uczniowie klas 6 i 7 poznali recenzję książki D. Tuzimek “Lewandowski. Jak wygrać marzenia”. Okazało się, że młodzi ludzie dużo wiedzą i bardzo interesują się życiem osobistym oraz karierą Roberta Lewandowskiego. Przeprowadzone, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, zajęcia utrwaliły i uporządkowały wiadomości dotyczące ich idola. Chętni uczniowie wykonali plakaty, które zaprezentowano w bibliotece, a w dniu 6.04 osiemnastoosobowa grupa zdecydowała się wziąć udział w konkursie wiedzy. Najlepsze wyniki uzyskali: Patryk Mejer, Olek Drosik, Patryk Fryca, Adrian Daniszewski, Szymon Suchara. Chłopcy otrzymali nagrody rzeczowezakupione z środków NPRCz.

C:\Users\dorota\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\IMG_3044.jpg

C:\Users\dorota\Downloads\IMG_2473 (1).jpg

C:\Users\dorota\Downloads\IMG_2490 (1).jpg

 

 

W krainie słów

Działania zaplanowane w ramach NPRCz odbywały się również w świetlicy szkolnej. Tygodniowy rozkład zajęć wzbogacony został o fascynujące i zabawne opowieści o słowach starych oraz całkiem nowych, które znajdują się w pozycjach A. Frączek „Dziadki i dziatki, czyli o słowach starych i nowych” oraz  M. Rusinek „Wihajster czyli przewodnik po słowach pożyczonych”. Dzieci poznały tajniki polskiego słownictwa, bawiły się słowem i obcowały z językiem. Cyklicznie powstawał alfabet obrazkowy, a utrwalenie terminów odbywało się poprzez zabawę w zgadywanki na podstawie opisu lub okienka obrazowego.

C:\Users\dorota\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\IMG_20220331_102239.jpg

C:\Users\dorota\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\IMG_20220615_100038.jpgC:\Users\dorota\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\nprcz-sygnet-poziomy-cmyk.eps

 

Dobrze znam „ Dzieci z Bullerbyn”

Uczniowie klas drugich, po zapoznaniu się z treścią lektury A. Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”, zostali zaproszeni do udziału w interaktywnym konkursie. W dniu 16.03, w sali komputerowej, dwudziestu dwóch uczestników rozwiązywało test ze znajomości lektury. Najlepiej poradzili sobie: Wojtek Cybulski, Julita Napiórkowska, Amelia Skwira, Aleksander Kujawa, Julia Chomicz. Finaliści konkursu otrzymali nagrody zakupione z środków NPRCz.

image1

 

Maj z książką

SZKOLNA BIBLIOTEKA zaprosiła uczniów klas I- VIII do udziału w konkursie „Maj z ulubioną książką”. Zadaniem uczestników było uchwycenie na zdjęciu ciekawej, zaskakującej, nietypowej, zabawnej sceny – sytuacji ukazującej ulubioną książkę i czytanie w majowej scenerii. Nagrodzone i wyróżnione prace można było oglądać na wystawie pokonkursowej w czytelni.

IMG_3049

 

WSZYSTKIE PRZEDSZKOLAKI KOCHAJĄ ZWIERZAKI

Najmłodsze dzieci naszej szkoły uczestniczyły w dwutygodniowym projekcie, podczas którego słuchały czytanych przez nauczyciela fragmentów zakupionej z środków NPRCz książki G. L. Marvel „Opowieści o zwierzętach, które zmieniły świat”. Po wysłuchaniu opowiadania z książki poznane treści stanowiły doskonały materiał do rozmów o odwadze, odpowiedzialności i roli zwierząt w życiu człowieka. Dzieci zainspirowane przygodami bohaterów książki, korzystając z kredek, przelewały swoje wrażenia i emocje na papier.


 

Rany Julek! Lekcja otwarta

Dzięki dotacji z NPRCz nasza biblioteka wzbogaciła się nie tylko o nowości wydawnicze, ale również o lektury. Jedną z nich jest książka A. Frączek „Rany Julek! O tym, jak J. Tuwim został poetą”. Opowiada o perypetiach, rodzinie i zainteresowaniach młodego Juliana. Wychowawczyni kl. 3c Elżbieta Krawczyk oraz Małgorzata Budzyńska z biblioteki szkolnej zaproponowały autorski pomysł na realizację zajęć z lekturą, który przedstawiły zaproszonym na zajęcia nauczycielom. Zdecydowanym atutem przeprowadzonej w duecie lekcji była sprawna organizacja pracy w parach oraz atrakcyjność zastosowanych form i metod.

C:\Users\dorota\Desktop\110929-rany_julek_o_tym__jak_julian_tuwim_zostal_poeta.jpg

 

Drzewko szczęścia – wystawa w bibliotece szkolnej

W bibliotece szkolnej można obejrzeć wystawę drzewek szczęścia. Prace wykonane przez uczniów klas piątych stanowią część wystawki książek rozwijających zainteresowania i umiejętności praktyczno – techniczne.

C:\Users\dorota\Downloads\IMG-3047.jpg

C:\Users\dorota\Downloads\IMG-3048.jpg

 

W świecie książek Jeffa Kinneya

Uczniowie klasy 5c zapoznali się z wybranymi pozycjami książkowymi z serii Dziennik Cwaniaczka. Osoby chętne wykonały z metalu lub tworzyw sztucznych ulubionego bohatera oraz wzięły udział w interaktywnym konkursie wiedzy, gdzie najwyższe noty zdobyli: Oliwia Kicińska, Karol Kardasz, Miłosz Piskozub, Stanisław Statkiewicz, Kornelia Zieniewicz. Aktywnym i kreatywnym uczniom zostały przyznane upominki i nagrody rzeczowe zakupione z NPRCz.

C:\Users\dorota\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\IMG-2573.jpg

 

Śpiewamy poezję

Uczniowie, rozwijający swoje zdolności artystyczne, na spotkaniach szkolnego koła wokalnego zapoznali się z poezją Edwarda Stachury w interpretacji zespołu „ Stare dobre małżeństwo” oraz utworami poezji śpiewanej w wykonaniu Marka Grechuty. Wspólnie wybrali te, które na stałe weszły do repertuaru szkolnego zespoły. Uczniowską interpretację poezji społeczność szkolna mogła ocenić podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Czekamy na kolejne występy.

 

Mój exlibris                  

Na lekcjach plastyki w klasach siódmych zrealizowane zostało działanie zaplanowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pt. „ Mój exlibris”. Nauczycielka, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, przedstawił krótką historię oraz funkcje informacyjną, identyfikacyjną, ochronną oraz estetyczną exlibrisu. Następnie uczniowie wykonali pracę plastyczną przedstawiającą znak graficzny, który poświadczać ma przynależność egzemplarza do prywatnej osoby. Powstały interesujące i cieszące się zainteresowaniem innych uczniów prace, które stanowiły okresową dekorację korytarza szkolnego.

C:\Users\dorota\Downloads\IMG-3042.jpg

 

Klasowe  drzewo życzeń

Uczniowie klas czwartych realizowali projekt inspirowany książką zakupioną w ramach dotacji z NPRCz. Na lekcjach wychowawczych poznali recenzję książki „Drzewo życzeń” K. Applegate oraz wysłuchali jej fragmentów. Treść książki była inspiracją do rozmowy o tolerancji, przyjaźni, inności oraz problemach imigrantów. W efekcie zajęć powstały KLASOWE DRZEWA ŻYCZEŃ, na których każdy uczeń, podobnie jak bohaterowie książki, zapisał swoje życzenie lub marzenie. Efekty zaprezentowane zostały w bibliotece.

C:\Users\dorota\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\image2.jpeg

 

Mamo, tato już czytam!

Celem działania adresowanego do uczniów i rodziców klas pierwszych było pokazanie, że wspólne czytanie jest przyjemnym i wartościowym sposobem spędzania czasu z dzieckiem, a przeczytane treści mogą być pretekstem do rozmowy o emocjach oraz impulsem do podjęcia właściwych oddziaływań wychowawczych. Wychowawczyni klasy 1b p. Zofia Woźniak zaproponowała, aby pierwszą lekturę rodzice przeczytali wspólnie z dziećmi. W ten sposób pierwszoklasiści poznali treść książki „Piaskowy Wilk” A. Lind zakupionej z funduszy NPRCz. Zainspirowane książką dzieci wykonały prace plastyczne „Piaskiem malowane”, które  zaprezentowane zostały w bibliotece. 

C:\Users\dorota\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\0.jpg

 

Spotkanie z autorem legend o Malborku

W Dniu Dziecka uczniowie klas Vb i Vc udali się do Muzeum Zamkowego w Malborku na spotkanie z autorem książek o naszym mieście panem Markiem Stokowskim. Zanim to jednak nastąpiło zapoznali się z treścią jego książki „ Legendy i opowieści zamku Malbork”. Spotkanie przeprowadzone zostało w formie warsztatów literackich. Zadaniem uczestników było napisanie i przedstawienie, w wybranej przez grupę formie, dalszego ciągu przeczytanego przez autora opowiadania. Jak można się było spodziewać, wyobraźnia podsunęła zaskakujące pomysły, których przedstawienie wymagało odwagi i kreatywności. Bardzo dziękujemy za interesujące spotkanie. 

C:\Users\dorota\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\1655650339697.jpg

C:\Users\dorota\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\1655650339768.jpg