80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Utworzono dnia 02.09.2019

,,To bardzo trudna historia, która powinna dawać nam lekcję... ".

W niedzielę 1.09.2019 r. obchodziliśmy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. W tym roku uroczystości pod Pomnikiem Celników Polskich rozpoczęły się krótką inscenizacją „A jednak wojna...” przygotowaną przez Sklepy Cynamonowe, nawiązującą do wydarzeń w Kałdowie i Szymankowie. To właśnie w tym miejscu rozegrały się jedne z pierwszych wydarzeń drugiej wojny światowej. Pomnik w malborskim Kałdowie to dla celników najważniejsze miejsce podczas kolejnych rocznic wybuchu drugiej wojny światowej. Tu, gdzie obecnie stoi pomnik, znajdowało się przejście graniczne. Po ostrzelaniu i spaleniu placówki celnej przez hitlerowców w maju 1939 r. polscy inspektorzy celni nie wycofali się, tylko kontynuowali swoją służbę w wagonach kolejowych ustawionych na bocznicy.

,, To bardzo trudna historia, która powinna dawać nam lekcję, i powinniśmy robić wszystko, żeby wojna nigdy więcej nie powtórzyła się'' – mówił Marek Charzewski.

W uroczystości upamiętniającej wydarzenia z 1 września 1939 r. wzięli udział żołnierze, straż graniczna, kolejarze, służba celna, służba celno-skarbowa, a także władze miasta, nauczyciele, uczniowie, a także mieszkańcy Malborka. Podczas obchodów odczytano Apel Pamięci, po którym delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie Pocztu Sztandarowego tj: Daria Pilipiec, Jagoda Urbanowska oraz Franciszek Major.

D. Kuczewska

80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej